Kaplica cmentarna przy jędrzejowskim cmentarzu przejdzie renowację

Data publikacji: 07.10.2020 15:24
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2020. Jędrzejów. Renowacja kaplicy na cmentarzu klasztornym

07.10.2020. Jędrzejów. Renowacja kaplicy na cmentarzu klasztornym
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Kaplica na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie odzyska swój dawny wygląd. Rozpoczęły się już prace rozbiórkowe. Na ten cel gmina pozyskała 180 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycja ma kosztować 240 tys. zł.

Jak mówi burmistrz Marcin Piszczek, kaplica, która teraz stoi na cmentarzu została postawiona w latach 80-tych ubiegłego wieku w miejsce tej zabytkowej.

- Obecna kaplica bardzo mocno odbiega od oryginału, jeżeli chodzi o wykonanie i materiały. Chodzi o przywrócenie charakteru i wyglądu tego obiektu, który został wybudowany w obrębie cmentarza wojennego z lat 1914-1915. Jedyną zmianą będzie napis na kaplicy, który po renowacji nie będzie w języku niemieckim tylko polskim - podkreślił włodarz gminy.  

Remont kaplicy to wspólna inicjatywa miasta, Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz Klasztoru Cystersów. Przez 8 lat, na cmentarzu prowadzone były kwesty na rzecz ratowania obiektu. W tym czasie udało się zebrać ponad 37 tys. zł, które częściowo przeznaczone zostały na dokumentację techniczną oraz na wkład własny do projektu.

Jak mówi Grażyna Ślusarek z Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego przez wiele lat członkowie towarzystwa kwestowali przy współpracy m.in. harcerzy, nauczycieli, samorządowców oraz członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Modernizacja prowadzona jest pod nadzorem Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków, dlatego nie będzie żadnej dowolności w pracach - podkreśliła Grażyna Ślusarek.

Zakończenie prac przewidziane jest do 7 grudnia. Kaplica powstała na przełomie 1914/1915 roku, gdy w sąsiedztwie miasta trwały działania wojenne. W tym czasie powstał też cmentarz wojenny, na którym chowano poległych żołnierzy. Po zakończeniu I wojny, w tym samym miejscu powstał cmentarz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Reklama