Kaplica cmentarna znów wygląda jak przed stu laty

Data publikacji: 28.12.2020 15:24
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.12.2020 Jędrzejów. Kaplica cmentarna po renowacji

28.12.2020 Jędrzejów. Kaplica cmentarna po renowacji
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Zakończyła się renowacja kaplicy na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie. Budynek powstał na przełomie 1914/1915 roku. Jego remont to wspólna inicjatywa miasta, Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz Zgromadzenia Cystersów.

Przez 8 lat, na cmentarzu prowadzone były kwesty na rzecz ratowania obiektu. W tym czasie udało się zebrać ponad 37 tys. zł, które częściowo przeznaczone zostały na dokumentację techniczną oraz wkład własny do projektu. Jak powiedział Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, renowacja kaplicy była konieczna z uwagi na jej stan.

- Kaplica po renowacji wygląda pięknie. Udało się przywrócić charakter i wygląd tego obiektu, który został wybudowany w obrębie cmentarza wojennego z lat 1914-1915. - podkreślił włodarz gminy.

Jak dodał burmistrz, oryginalnymi elementami z 1915 roku są kamienne kule, które posadowione są na postumentach tuż przed wejściem do kaplicy. Jak dodaje te elementy były dotychczas obrzucone zaprawą i nie przypominały oryginalnego kształtu.

- Najważniejsze, że udało się zachować elementy pierwotne i oryginalne w 100 procentach – podsumował Marcin Piszczek.

Kaplica powstała na przełomie 1914/1915 roku, gdy w sąsiedztwie miasta trwały działania wojenne. W tym czasie powstał też cmentarz wojenny, na którym chowano poległych żołnierzy. Po zakończeniu I wojny, w tym samym miejscu powstał cmentarz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Na renowację gmina pozyskała 180 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Inwestycja kosztowała 240 tys. zł.

Podobne wiadomości
Reklama