Kaplica świętej Anny. Trwa renowacja ścian

Data publikacji: 01.09.2020 15:37
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.09.2020 Pińczów. Kaplica świętej Anny

01.09.2020 Pińczów. Kaplica świętej Anny
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Górująca nad Pińczowem, renesansowa Kaplica świętej Anny przechodzi kolejny etap rewitalizacji. Obecnie trwają prace przy renowacji ścian zewnętrznych obiektu.

Jak mówi Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski dzięki temu perełka miasta odzyska dawny blask.

- Odnowione zostaną południowa i zachodnia strony obiektu. W ramach przedsięwzięcia wykonane zostaną także prace konserwatorskie kruchty. Ponadto wykonawca ma wzmocnić elewację i wypełnić ubytki - zaznacza.

Starosta dodaje, że prace przy renowacji ścian zewnętrznych mają zostać wykonane do końca tego roku. Natomiast remont pozostałych dwóch ścian będzie kontynuowany w przyszłym roku.

Koszt robót w ramach drugiego etapu renowacji to ponad 360 tys. zł. Na remont obiektu minister kultury przyznał dotację w wysokości 210 tys. zł.

Pierwszy etap prac związanych z renowacją zabytku polegał przede wszystkim na zabezpieczeniu obiektu przed wilgocią.

W kolejnych latach prace renowacyjne zostaną przeprowadzone wewnątrz kaplicy. W planach jest także wykonane nowego poszycia dachu.

Kaplica świętej Anny została wzniesiona w 1600 roku według projektu Santiego Gucciego. Jej fundatorem był margrabia Zygmunt Myszkowski. Do jej budowy wykorzystano miejscowy kamień. Kaplica zbudowana jest na rzucie kwadratu i przykryta kopułą z latarnią. Jej wysokość wynosi 13 metrów.

Kaplica przetrwała wojenne zawieruchy, opierała się wiatrom, mrozom i ulewom. Dawała i daje pińczowianom poczucie bezpieczeństwa i opieki. Jej patronka, św. Anna, czuwa nad miastem i jego mieszkańcami chroniąc przed kataklizmami pogodowymi.

Reklama