Kardynał Dziwisz w Skarżysku: Jan Paweł II był bezgranicznie oddany Maryi

Data publikacji: 02.07.2020 22:17
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.07.2020 Skarżysko. Jubileusz 15-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Turzyński - biskup pomocniczy diecezji radomskiej, arcybiskup Wacław Depo, kardynał Stanisław Dziwisz i Henryk Tomasik - biskup radomski

02.07.2020 Skarżysko. Jubileusz 15-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Turzyński - biskup pomocniczy diecezji radomskiej, arcybiskup Wacław Depo, kardynał Stanisław Dziwisz i Henryk Tomasik - biskup radomski
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Kardynał Stanisław Dziwisz odprawił w Sanktuarium w Ostrej Bramie w Skarżysku-Kamiennej mszę z okazji jubileuszu 15-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej.

Jak przypomniał kustosz tego miejsca, ks. Jerzy Karbownik, prośba o upamiętnienie koronacji dokładnie 2 lipca każdego roku wyszła od biskupa Edwarda Materskiego, orędownika powstania sanktuarium.

Podczas uroczystości, którą z kardynałem Dziwiszem koncelebrowali biskupi Wacław Depo, Henryk Tomasik i Piotr Turzyński oraz wielu kapłanów diecezji radomskiej, wspominano uroczystość sprzed 15 lat i udział Jana Pawła II w tym wydarzeniu.

- To papież-Polak na prośbę biskupa Zygmunta Zimowskiego poświęcił korony maryjne - wspominał podczas homilii kardynał Dziwisz.

Hierarcha oparł kazanie na prawdzie o macierzyństwie Maryi i postawie Karola Wojtyły, bezgranicznie oddanej Matce Boskiej.

- Tu, w Skarżysku, szczególnie podkreślone jest Jej miłosierdzie. Miłosierna Miłość jest imieniem Boga, na nie szczególnie reaguje i potrzebuje go świat - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

Rocznica koronacji obrazu ostrobramskiego była okazją do poświęcenia ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej połączonej z Drogą Różańcową na terenie Nadleśnictwa Skarżysko. Na tę uroczystość do Ostrej Bramy przybyły delegacje 23 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko Zbigniew Dąbrowski mówi, że trasa jest doskonałym miejscem do spaceru i wypoczynku na łonie natury w pobliżu miasta.

- Pokazujemy tu najważniejsze walory lasu, piękno naszej przyrody, ale także wkład leśników w walkę niepodległościową. Na jednej z tablic upamiętniony został leśniczy Kazimierz Szafer, który zginął z rąk hitlerowców podczas II wojny światowej. Był więźniem obozu w Gross-Rosen. Tam zmarł w 1941 roku. Zajmował się także fotografią i jego zdjęcia zostały umieszczone na jednym z przystanków trasy.

Równie ważną rolę odgrywają także stacje różańcowe, zostały wykonane z kamienia, piaskowca szydłowieckiego, który dobrze komponuje się z leśnym otoczeniem.

To druga taka trasa w regionie. Droga Krzyżowa znajduje się na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, w Michniowie.

Reklama