Katował psa. Zwyrodnialec usłyszy wyrok w sądzie

Data publikacji: 19.06.2020 14:13
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód w Kielcach wszczęła śledztwo przeciwko 50-letniemu Grzegorzowi N. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad psem oraz usiłowanie jego zabicia.

Jak informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, zawiadomienie w tej sprawie złożyło stowarzyszenie zajmujące się opieką nad zwierzętami. Zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci przede wszystkim zeznań świadków, oględzin miejsca zdarzenia, dokumentacji medycznej dotyczącej psa, opinii lekarsko-weterynaryjnej, dał podstawy do przedstawienia Grzegorzowi N. zarzutu z ustawy o ochronie zwierząt, gdyż jak ustalono, w celu zabicia psa mężczyzna zadał mu szereg ciosów, w wyniku czego zwierzę doznało licznych obrażeń w postaci m.in. złamania kręgu szyjnego, wieloodłamowego złamania kości czaszki, zmian pourazowych obu półkul mózgowych, co skutkowało trwałymi uszkodzeniami neurologicznymi, w tym ślepotą.

Na początku ubiegłego tygodnia Grzegorz N. został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód, gdzie usłyszał zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem oraz usiłowania zabicia tego psa, którego to celu jednak nie osiągnął. Przesłuchany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Sąd jednak wniosku tego nie uwzględnił i zastosował jedynie wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. W ostatni wtorek prokurator złożył zażalenie na tę decyzję. Jak uzasadniono, na tym etapie sprawy, jedynie tymczasowe aresztowanie zabezpieczy prawidłowo dalszy tok postępowania przygotowawczego. 

Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Reklama