Kazimierz Mądzik: wyzwaniem dla nauczycieli jest pomoc w nadrabianiu zaległości po pandemii

Data publikacji: 14.10.2021 08:15 / Data aktualizacji: 14.10.2021 09:31
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.10.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty

14.10.2021. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Widać zaległości u uczniów po nauce zdalnej, ale nasi nauczyciele są w stanie sobie z nimi poradzić - zapewnia Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

W Dniu Edukacji Narodowej przypomniał o dużym zaangażowaniu nauczycieli w wyrównywanie poziomu wiedzy uczniów. Dodał, że wsparciem dla pedagogów są dodatkowe zajęcia finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty rozpoczyna program wsparcia skierowany do maturzystów. Uczniowie, którzy nie lubią matematyki, od grudnia będą mogli skorzystać w szkole z bezpłatnych korepetycji z tego przedmiotu.

- To są korepetycje, które pozwalają zdać ten przedmiot na poziomie podstawowym. Chcemy przekonać tych uczniów, którzy twierdzą, że matematyka jest nieprzyjemna i nie do nauczenia, że jest wręcz przeciwnie: każdy może się matematyki nauczyć, a zdobywanie wiedzy matematycznej może być przyjemne, choć wiemy, że niektórym matematyka niekoniecznie potem wprost w życiu się przydaje - mówi kurator.

Zapytany o możliwe protesty nauczycieli, kurator wyraził nadzieję, że rozmowy rządu i związków zawodowych doprowadzą do porozumienia i zapobiegną strajkom. Natomiast w jego ocenie nie będzie możliwe wypracowanie takiego rozwiązania, które pozwoli całkowicie uniknąć zwiększenia liczby godzin pedagogów w pracy. 

- Podwyżka płacy z podwyżką pensum nie bardzo związkom jest na rękę. Wszyscy woleliby, co jest naturalne, zarabiać więcej, więcej nie pracując. To będzie chyba niemożliwe. Musi jedna i druga strona w czymś ustąpić - dodaje Kazimierz Mądzik. 

Zapytany o wyzwania stojące przed nauczycielami, kurator ocenił, że jest wśród nich zmiana prawa oświatowego, w tym zmiany w awansie zawodowym.

- Myślę, że dalej trzeba też walczyć ze skutkami pandemii i nadrabiać zaległości oraz utrzymać szkoły w nauczaniu stacjonarnym - dodał Kazimierz Mądzik.

Przypomniał, że w tym kontekście istotne są szczepienia przeciwko COVID-19. Dodał, że w gronie nauczycielskim szczepionkę przyjęło już ok. 70 proc. osób, natomiast wśród uczniów w różnych szkołach jest to od kilku do ponad 50 proc.

Reklama