Kazimierza pobiegnie ku pamięci majora Zwolańskiego

Data publikacji: 31.07.2021 07:17
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Wojskowe miasteczko, teatr ognia, ale i pomoc dla chorej Emily Adamskiej. Wszystko to podczas dzisiejszego IV Honorowego Biegu Pamięci imienia Majora Ludwika Bogdana Zwolańskiego - pochodzącego z powiatu kazimierskiego oficera Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej, bohatera czterech narodów.

- To jego imię otrzymała Kompania 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Jego imię nosi także bieg przełajowy wokół zbiornika retencyjnego na Małoszówce - przypomina Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej.

Dystans jest zróżnicowany. W programie znalazły się wyścigi dla przedszkolaków, uczniów, a także bieg długodystansowy dla starszych. Trasy liczą od 200 do 5 tys. metrów.

- Ruszamy o godzinie 16. Godzinę wcześniej prowadzić będziemy zapisy. A więc każdy, a do tego zachęcam, będzie mógł się zapisać w stosownej do wieku i swoich możliwości kategorii - zaznacza.

- Kazimierza Wielka jest wielka nie tylko z nazwy. Zawsze pomaga potrzebującym i to zarówno z terenu gminy, powiatu jak również wszystkim tym, którzy zwrócą się o pomoc. Dlatego podczas biegu, będzie prowadzona zbiórka na leczenie niespełna dwuletniej Emily - informuje z kolei Łukasz Maderak, zastępca burmistrza Kazimierzy Wielkiej. - Dziewczynka urodziła się z wrodzoną wadą dłoni - brakiem palców w lewej ręce. Ponadto wystąpiła u niej dysplazja bioder. Dziewczynka boryka się również z niezrośniętą szparą międzykomorową serca. Koszty związane z rehabilitacją, konsultacjami medycznymi, kupnem leków oraz leczeniem operacyjnym są bardzo duże. To jest ok. 40 tys. zł - dodaje.

Podkreśla też, że tata chorej Emilki to spadochroniarz 16. Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Był bezgranicznie zaangażowany w organizację i udział w akcji charytatywnej na rzec kazimierzanki - Gabrysi. Teraz Kazimierza chce się odwdzięczyć.

Wśród atrakcji będą m.in.: wystawa sprzętu wojskowego, poczęstunek bigosem, grochówką wojskową, a dla najmłodszych popcorn i wata cukrowa. Zwieńczeniem będzie występ Roksany Sadowskiej i pokaz teatru ognia.

Patron biegu, Ludwik Bogdan Zwolański urodził się w 1916 r. w Topoli nieopodal Kazimierzy Wielkiej. Tam uczył się i spędził swoją młodość. Po rozpoczęciu II wojny światowej przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie odbył wiele szkoleń, a następnie wstąpił w szeregi formowanej przez gen. Stanisława Sosabowskiego 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W czasie II wojny światowej brał czynny udział w słynnej operacji Market - Garden.

adv adv
Wiadomości
Reklama