Kiedy zabytkowy mur w Parku Miejskim w Kielcach doczeka się remontu?

Data publikacji: 01.10.2020 16:37
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.10.2020 Kielce. Uszkodzony mur parkowy

01.10.2020 Kielce. Uszkodzony mur parkowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dopiero pod koniec października lub na początku listopada rozpocznie się odbudowa fragmentu zabytkowego ogrodzenia kieleckiego Parku Miejskiego, zniszczonego podczas jednej z nawałnic we wrześniu ubiegłego roku.

Urzędnicy oczekują na zaakceptowanie projektu budowlanego przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz uzyskanie pozwolenia na budowę, które trzeba uzupełnić o projekt budowlany - poinformował Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

- Niezwłocznie po uzyskaniu tych zgód i dokumentów rozpoczną się prace związane z renowacją zabytkowego fragmentu ogrodzenia Parku Miejskiego. Łączny koszt prac wyniesie 65 tys. zł, z czego 61,5 tys. zł, to kwota przeznaczona dla wykonawcy, a 3,5 tys. zł zostanie przeznaczone na wynagrodzenie dla inspektora nadzoru inwestorskiego, który w przypadku tego typu prac musi posiadać uprawnienia pozwalające na nadzór prac w obiektach zabytkowych - wyjaśnia rzecznik.

Jak informowaliśmy, wykonawcę prac remontowych udało się wyłonić dopiero za czwartym razem. Poprzednie przetargi zostały unieważnione. Za pierwszym razem nie wpłynęła żadna oferta,  później pojawiła się jedna propozycja, ale na kwotę 88 tys. zł. Przy trzeciej próbie wpłynęły dwie oferty, ale najtańsza również wynosiła 88 tys. zł. Ze względu na zbyt dużą różnicę cen w stosunku do kwoty zarezerwowanej w budżecie wynoszącej 50 tys. zł i kosztorysu inwestorskiego, obydwa przetargi unieważniono.

Wobec tego na początku lipca ogłoszono czwarty przetarg, w którym wpłynęło osiem ofert. Najtańsza wynosiła 49 tys. zł, ale oferent się wycofał. Kolejna opiewała na kwotę 61,5 tys. zł. Wystąpiono więc do Rady Miasta o dodatkowe 15 tys. zł i taką zgodę uzyskano. W tej kwocie zawarte jest także wynagrodzenie dla inspektora nadzoru, który w przypadku tego typu prac musi posiadać uprawnienia pozwalające na nadzór prac w obiektach zabytkowych.

Wykonawca będzie miał 60 dni na odbudowę zabytkowego muru.

Reklama