Kielce będą miały strategię rozwoju. Skupi się na Smart City

Data publikacji: 07.05.2021 17:12
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Widok na Rynek i ratusz

Kielce. Widok na Rynek i ratusz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Radni Rady Miasta na najbliższej sesji mają zdecydować o przystąpieniu do sporządzenia projektu Strategii Rozwoju Miasta Kielce 2030+, która ma wskazać jak sprawić, że Kielce staną się Smart City, czyli inteligentnym miastem. Kieleccy radni uważają, że taki dokument może pomóc w unowocześnianiu miasta.

Jak mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce, Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości, strategia może sprawić, że miasto będzie bardziej atrakcyjne.

- Nie należymy do największych i najbogatszych miast, dlatego musimy patrzeć w przyszłość i określić kierunek rozwoju. Jeżeli chcemy, by Kielce były bardziej przyjazne, musimy postawić na rozwój, edukację, gospodarkę oraz tworzenie miejsc do spokojnego wypoczynku - uważa radny.

Dodaje również, że wdrażanie nowych udogodnień technologicznych, nie może przyćmić innych, być może bardziej przyziemnych aspektów.

- Nie ulega wątpliwości, że systemy elektroniczne, korzystnie wpływają na życie wewnętrzne miasta, jak na przykład ułatwienie w poruszaniu się, czy komunikacji. Trzeba jednak pamiętać, że instalacje systemów, nie sprawią od razu, że młodzi ludzie będą chcieli tu zostać. Kielczanie muszą mieć przede wszystkim zapewnioną pracę i dostęp do edukacji na wysokim poziomie. Muszą wiedzieć też, po co tu zostają - podkreśla Jarosław Karyś.

Wiceprzewodnicząca kieleckiej rady miejskiej, Katarzyna Czech-Kruczek, zgadza się z tym że strategia jest fundamentalnym dokumentem, ponieważ pozytywnie wpływa na marketingowe postrzeganie nie tylko miasta, ale i całego województwa.

- Smart City definiowane jest jako miasto przyjazne jego odbiorcom. To połączenie sieci komunikacji multimedialnej oraz międzyludzkiej, w taki sposób, by mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz turyści przybywający do Kielc, mieli poczucie, że są w odpowiednim miejscu - mówi.

Radna dodaje również, że dokument ten jest bardzo obszerny, a do jego sporządzenia wykorzystywana jest między innymi analiza stanu zastanego oraz tzw. analiza SWOT, która z języka angielskiego oznacza wskazanie mocnych i słabych stron, szans oraz zagrożeń.

Najbliższa sesja Rady Miasta Kielce odbędzie się 13 maja. Jak mówią radni, uchwała powinna być podjęta jednogłośnie, ale należy pamiętać, że przygotowanie i wdrażanie strategii rozwoju to długofalowy proces.

Reklama