Kielce i powiat kielecki w czerwonej strefie

Data publikacji: 10.10.2020 07:39 / Data aktualizacji: 10.10.2020 09:47
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Olsztyn

Od dziś Kielce i powiat kielecki w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 znalazły się w tzw. czerwonej strefie. Oznacza to, że mieszkańcy muszą przestrzegać dodatkowych obostrzeń.

To m.in. noszenie maseczek zasłaniających usta i nos w przestrzeni publicznej. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Kielczanie wzięli sobie do serca coraz trudniejszą sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ci, którzy wybrali się na poranny spacer i zakupy - wyszli w maseczkach. Osoby, z którymi rozmawiał nasz reporter mówiły, że jest to niezwykle ważne, abyśmy teraz pilnowali siebie nawzajem.

- Innego wyjścia nie ma, bo jest coraz gorzej, a przecież w Kielcach przez długi czas tych zachorowań nie było tak dużo. Odpowiedzialne zachowanie może uratować teraz nam życie. Stres jest, tym bardziej, że ja mam ponad 80 lat, więc ta odporność nie jest już taka duża - mówiła jedna z kielczanek.

- Musimy nosić maseczki, bo teraz jest taka sytuacja, że trzeba o siebie zadbać. Myślę, że każdy z nas się obawia, że może zachorować. Uważam, że przede wszystkim powinniśmy ograniczyć kontakty międzyludzkie i stosować się do zasady DDM: dystans, dezynfekcja i maseczka - dodał kolejny rozmówca.

W czerwonej strefie zakazana jest m.in. organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy mają się odbyć na świeżym powietrzu, czy w środku. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.

Zakupy można robić tylko w maseczce. Obowiązkowe jest stosowanie środków do dezynfekcji rąk lub założenie rękawiczek ochronnych. W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Obowiązuje także całkowity zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych. Jeśli chodzi o lokale gastronomiczne klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez siebie miejsca. Zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Ponadto, obowiązkowy jest limit 1 osoby na 4 metry kwadratowe, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22.

W strefie czerwonej zamknięte muszą być: wesołe miasteczko, park rozrywki i park rekreacyjny. W kinach obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu. Widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.

Zgromadzenia mogą się odbywać pod warunkiem, że bierze w nich udział nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.

Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, możliwe jest 50 proc. obłożenie budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos, poza osobami sprawującymi kult. Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.
W weselach i uroczystościach rodzinnych może brać udział maksymalnie 50 osób.

Więcej na temat obostrzeń dotyczących strefy zarówno czerwonej, jak i żółtej można przeczytać na stronie www.gov.pl/koronawirus.

Reklama