Kielce i sześć swiętokrzyskich powiatów w strefie czerwonej [MAPA, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]

Data publikacji: 15.10.2020 17:39 / Data aktualizacji: 15.10.2020 18:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Marlena Płaska , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Radio Kielce

Z dwóch do siedmiu wzrosła liczba powiatów objętych czerwoną strefą w województwie świętokrzyskim. Oprócz Kielc i powiatu kieleckiego od najbliżej soboty 17 października dodatkowe obostrzenia będą obowiązywać także w powiatach: buskim, jędrzejowskim, pińczowskim, skarżyskim i włoszczowskim.

Fot. KPRM

Przypomnijmy, tylko ostatniej doby w województwie świętokrzyskim odnotowano rekordowy przyrost zachorowań. Zakażenie Sars-CoV-2 potwierdzono u 283 mieszkańców regionu, w tym aż u 177 osób z powiatu kieleckiego.

Jak informuje Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, a także dyrektor szpitala w Końskich, objęcie kolejnych powiatów w regionie strefą czerwoną ma na celu skuteczne zapobiegnie rozprzestrzeniania się epidemii. W rozmowie z Radiem Kielce ekspert zaznacza, że w strefie czerwonej, jak również na terenie całego kraju musimy bardzo rygorystycznie przestrzegać obostrzeń.

- Należy po prostu przestrzegać zasad określonych przez głównego inspektora sanitarnego. To zachowywanie dystansu, dezynfekcja i używanie maseczki zgodnie z przeznaczeniem, czyli tak, aby zasłaniać usta i nos. Do zasady DDM dodaję zawsze jeszcze jeden element, czyli unikanie nadmiernego towarzystwa, rodzinnych spotkań, czy spotkań w tłumie. Za wszelką cenę starajmy się dokonać samoizolacji, nie tylko dla własnego zdrowia, ale także dla zdrowia innych. Planujmy zakupy tak, aby nie stać w długich kolejkach, między innymi po to wprowadzone zostały godziny dla seniorów - apeluje lekarz.

O przestrzeganie reżimu sanitarnego apeluje do mieszkańców powiatu jędrzejowskiego starosta Paweł Faryna. Jak mówi, spodziewał się, że powiat jędrzejowski znajdzie się w strefie czerwonej, ponieważ w czwartek do godz. 14.00 odnotowano 18 nowych zachorowań. Uważa, że wprowadzenie w powiecie strefy czerwonej bardziej uświadomi mieszkańcom, że zagrożenie jest i bezwzględnie należy się stosować do zaleceń.  

- Nie ma co panikować, tylko należy przestrzegać reżimu sanitarnego, nosić maseczki, jak jest to możliwe to zakładać rękawiczki i zachowywać dystans społeczny. Jeżeli nie ma takiej potrzeby to najlepiej byłoby po pracy zostawać w domu. Jedynie w ten sposób możemy się ustrzec przed koronawirusem - dodał starosta Faryna.

- Chcemy, żeby gospodarka w możliwie dużym zakresie pracowała, ale jednocześnie wprowadzamy nowe obostrzenia - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Podkreślił, że przede wszystkim wraca podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny - zostań w domu. Jeśli ktoś może, niech pracuje zdalnie - dodał.

W strefie żółtej działalność gastronomiczna będzie możliwa do 21.00. W imprezach okolicznościowych od 19 października może wziąć udział maksymalnie 25 osób, bez możliwości zabawy tanecznej. Zgromadzenia ograniczone zostaną do 25 osób. Szkoły wyższe i średnie - przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

W strefie czerwonej - od 19 października obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, a zgromadzenia mogą liczyć do 10 osób. Szkoły wyższe i średnie - przechodzą w tryb nauczania zdalnego. Ograniczenia obejmą też sklepy, w których będzie mogło przebywać 5 osób w przeliczeniu na jedną kasę.

Do strefy czerwonej zaliczono 152 powiaty, głównie miasta i duże ośrodki. Polska obecnie zajmuje 17. miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę zachorowań.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju:

Od soboty, 17 października, w całym kraju obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa żółta (cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej):

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
-  od 19.10 – ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach – max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
-   w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
-   w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
-   w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
-   wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
-  w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
-  zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Strefa czerwona:

-  ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
- od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
- podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
-  w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
-  w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

- lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6.00 – 21.00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21.00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
- ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
- w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Reklama