Kielce światową stolicą robotyki

Data publikacji: 11.09.2020 11:49
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Rozpoczęcie zawodów

11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Rozpoczęcie zawodów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Blisko 30 drużyn z całego świata rywalizuje w zawodach łazików marsjańskich, które rozpoczęły się w Kielcach. Są reprezentanci uczelni wyższych, między innymi z Bangladeszu, Kolumbii, czy Kanady.

Powierzchnię Czerwonej Planety symuluje odpowiednio przygotowany tor na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. To właśnie na nim mierzą się roboty.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny organizator zawodów ERC tłumaczy, że z powodu pandemii konstruktorzy i programiści rywalizują zdalnie, sterując pojazdem z domu, polecenia wydają za pośrednictwem Internetu. 

Łazik musi dojechać w wyznaczone miejsce i pobrać próbki gruntu. Każda drużyna ma identyczny pojazd, a ich zadaniem jest odpowiednie zaprogramowanie robota.

- Rozdzieliliśmy konkurencje na torze, od konkurencji naprawy reaktora. Ta ostatnia odbywa się w innym miejscu, a drużyny wykorzystują nie cały pojazd, a jedynie ramię robotyczne. Chodziło o to, by dostosować godziny startów do stref czasowych, z których rywalizują zespoły. W sumie jest tych stref siedem i nie chcieliśmy, by zawodnicy musieli wstawać w środku nocy, żeby wziąć udział w ERC - wyjaśnia Łukasz Wilczyński.

Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że Kielce na trzy dni stały się światową stolicą robotyki.

- Kielce stanęły na wysokości zadania. Dzięki Europejskiej Fundacji Kosmicznej, ale też Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice”, która też współorganizuje zawody. Dziś możemy być dumni, że z Kielc idzie w świat sygnał do młodzieży akademickiej, do ośrodków naukowych, że możemy tu promować rozwiązania związane z nowoczesnymi technologiami - twierdzi parlamentarzysta.

Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że zawody ERC to nie tylko zabawa. W tym roku z powodu podejrzeń zakażenia koronawirusem zespół Impuls z Kielc co prawda nie startuje w ERC, ale w poprzednich latach kielczanie już dwukrotnie wygrywali te zawody. Profesor Zbigniew Koruba twierdzi, że te doświadczenia zastosowane będą w projektach badawczych.

- Wszystkie sukcesy i osiągnięcia, które mamy i będziemy mieć, przełożą się na rozwój naukowo-badawczy. Wypracowane rozwiązania chcemy wykorzystywać też w dronach latających, a być może też w pływających - mówi rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Mimo trwającej pandemii ERC jest bogate w imprezy towarzyszące. Najważniejszą jest konferencja dla firm z branży kosmicznej, która rozpoczęła się w piątek. Uczestniczą w niej zdalnie goście między innymi z NASA czy Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla widzów, którzy przyjdą na teren kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Dorośli i dzieci mogą wziąć udział na przykład w warsztatach robotycznych. Wyświetlanych będzie mnóstwo ciekawych filmów poświęconych podbojowi Kosmosu. Poza tym prezentowały się będą obserwatoria astronomiczne. Całość zawodów oraz konferencję można obejrzeć również w sieci. Transmisja dostępna jest na stronie roverchallenge.eu.

Reklama