Kielce uczczą setną rocznicę III Powstania Śląskiego

Data publikacji: 27.05.2021 10:38
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Urząd Miasta Kielce

Urząd Miasta Kielce
09.07.2019 / Fot. Radio Kielce

Setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego zostanie w piątek, 28 maja uczczona w Kielcach. Na ścianie ratusza zostanie wyświetlona wielkoformatowa animacja komputerowa poświęcona przebiegowi zrywu, historii Górnego Śląska i dążeniu Polski do niepodległości.

Animacja ma zawierać elementy trójwymiarowe.

10-minutowa efektowna projekcja zostanie kilkakrotnie wyświetlona na budynku urzędu miasta od strony Rynku, między 21.30 a 22.30. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Producentem widowiska multimedialnego jest Biuro Programu „Niepodległa”, a jego realizacja została sfinansowana z funduszy Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Jego celem było przyłączenie do Polski kolejnych terenów Górnego Śląska. W wyniku powstania, Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku decyzję o korzystniejszym dla Polski podziale Górnego Śląska. Polsce przypadło 50 proc. hutnictwa i 76 proc. kopalń węgla.

Reklama