Kielczanie już sprzątają groby bliskich

Data publikacji: 22.10.2021 12:34
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W związku z tym na kieleckich cmentarzach rozpoczęło się sprzątanie grobów. Mieszkańcy miasta twierdzą, że to najwyższy czas na porządki, szczególnie gdy dba się o kilka pomników.

- Trzeba umyć płytę, zamieść liście, zmienić kwiaty w wazonach oraz znicze. 1 listopada wymienimy tylko wkłady - mówi pani Barbara.

Pan Marian przychodzi na grób żony codziennie, od dwóch lat.

- Wszystkich Świętych ma ona każdego dnia. Staram się, aby zawsze miała czysty grób, zapalane światełko i kwiaty - mówi.

- Pamiętam o grobach bliskich, póki żyję. Trzeba przekazywać tę pamięć młodym pokoleniom. Zauważam, że wielu z nich stroni od kościoła i cmentarzy. Można nad tym ubolewać - dodaje pani Zofia.

Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach radzi, aby idąc na cmentarz, nie zabierać ze sobą zbędnych dokumentów, dużej ilości gotówki czy kart płatniczych.

- Wiadomo, że musimy mieć ze sobą klucze do mieszkania, ale dowód osobisty nie jest nam potrzebny podczas sprzątania grobów. Jeżeli go stracimy, przestępcy mogą wyłudzić na niego pożyczki - przestrzega.

Marcin Batóg z Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, które zarządza nekropoliami przy ulicach Kwasa i Ściegiennego oraz w Cedzynie także informuje, że trwa przygotowanie cmentarzy do 1 listopada. Obecnie porządkowane są alejki, a w najbliższych dniach pojawi się więcej kontenerów na odpady. Ponadto, na cmentarzach komunalnych zostaną postawione dodatkowe kabiny toaletowe.

Podobnie jak w poprzednich latach, obok głównej bramy cmentarza w Cedzynie oraz na placu sąsiadującym z budynkiem administracji przygotowane zostaną miejsca do handlu zniczami, wiązankami i kwiatami. Będzie ich ok. 50. Handel potrwa od piątku 29 października do wtorku 2 listopada.

W tych dniach będzie też czynne biuro administracji. Pracownicy instytucji będą pomagać odnaleźć grób zmarłego.

Reklama