Kielczanie kupują chryzantemy, rusza też skup kwiatów

Data publikacji: 02.11.2020 12:49
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dziś obchodzimy Dzień Zaduszny, w którym kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Tradycyjnie tego dnia odwiedza się groby bliskich, składa się na nich kwiaty i zapala znicze. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, cmentarze w całej Polsce są zamknięte.

W poniedziałkowe przedpołudnie ruch przy cmentarzu Nowym i Starym w Kielcach był większy niż 1 listopada. Mimo, że nekropolie cały czas pozostają zamknięte, to dziś otwartych jest tutaj zdecydowanie więcej stoisk z kwiatami.

To właśnie chryzantemy cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców. Co ciekawe, przy zamkniętych bramach cmentarzy przy ulicy Ściegiennego i Spokojnej można zauważyć sporą liczbę kwiatów i zniczy, zostawionych przez tych, którzy nie mogli odwiedzić grobów swoich bliskich. Pojawiają się też nieliczni spacerowicze, którzy podkreślają, że 2 listopada to dla nich bardzo nostalgiczna data.

- Mój mąż zmarł w maju tego roku, dlatego strasznie przeżywam to, że nie mogę być dziś przy jego grobie. W takiej sytuacji pozostaje jedynie modlitwa - mówiła jedna z mieszkanek.

Nie brakuje też osób, które przyjeżdżają w okolice cmentarzy tylko po to, aby kupić chryzantemy.
Kielczanie, zaznaczają, że starają się pomóc przedsiębiorcom. Niektórzy zakupione kwiaty posadzą w ogrodzie. Wśród mieszkańców nie brakuje także opinii, że decyzja o zamknięciu cmentarzy, mimo że słuszna, to powinna zostać ogłoszona zdecydowanie wcześniej.

Jak mówi pan Czesław, jeden ze sprzedawców chryzantem, producenci i handlowcy liczą, że przynajmniej część kwiatów uda się jeszcze sprzedać.

- W przygotowanie kwiatów włożyliśmy bardzo dużo pracy, nie chcemy aby poszła ona na marne, dlatego dziś cały czas tutaj jesteśmy. Ludzie nas wspierają i kupują sporo chryzantem. Na ten moment ciężko oszacować poniesione straty - dodaje.

Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego, producenci i sprzedawcy chryzantem mogą liczyć na pomoc. Skup kwiatów od dziś rozpoczynają oddziały terenowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Możliwość zbytu kwiatów otrzymali posiadacze co najmniej 50 chryzantem. Wnioski w tej sprawie przedsiębiorcy mogą składać do piątku 6 listopada.

Reklama