Kielczanie mogą honorowo oddać krew i osocze

Data publikacji: 16.10.2020 20:03
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc będą mogli w sobotę (17.10) honorowo oddać krew. Czynne będzie bowiem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej.

Krew może oddać osoba zdrowa, nie przyjmująca na stałe leków i ważąca powyżej 50 kg. Przed przyjściem do centrum należy zjeść lekkostrawne śniadanie.

Jak podkreśla dyrektor Jerzy Stalmasiński, honorowe oddawanie krwi w obecnej sytuacji epidemicznej jest w pełni bezpieczne.

- Proces oddawania krwi jest teraz nieco wydłużony, ale chodzi o bezpieczeństwo naszych pacjentów. Osoba, która chce honorowo oddać krew musi przejść tzw. etap preselekcji. Dawcy muszą wypełnić dodatkową ankietę, w której pytamy, czy nie mieli kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem, mierzona jest im również temperatura. Następnie potencjalny dawca musi zostać zarejestrowany i tak jak zawsze, przejść kwalifikację lekarską - wyjaśnia Jerzy Stalmasiński.

Krew w sobotę będzie można oddać od godziny 8.00 do 13.00. Obecnie brakuje wszystkich grup krwi, poza AB Rh dodatnią i AB Rh ujemną.

Ponadto Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do ozdrowieńców z COVID-19 o oddawanie osocza, które jest pomoce w leczeniu osób zakażonych koronawirusem. Jerzy Stalmasiński informuje, że osocze mogą oddać osoby, które uznane zostały za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, a u których minął okres przynajmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu w kierunku zakażeniem SARS-CoV-2.

- Kierujemy apel, zwłaszcza do mężczyzn, ponieważ panów zgłasza się do nas bardzo niewielu. Wystarczy do nas zadzwonić i umówić się z lekarzem na konkretny dzień i godzinę. Nie trzeba wówczas czekać w kolejce. Takim osobom również wykonujemy podstawowe badania, które także dotyczą honorowych dawców krwi. Osoby, które chcą oddać osocze obsługiwane są w pierwszej kolejności. Pobranie osocza odbywa się pod nadzorem lekarza, a osocze pobrane od ozdrowieńca może pomóc aż trzem osobom chorym na COVID-19 - dodał Jerzy Stalmasiński.  

Osoby, które chciałyby oddać osocze proszone są o kontaktowanie się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach pod numerami telefonów: 41 335 94 01, 335 94 40 lub 604 209 640.

Reklama