Kielczanie odwiedzają groby bliskich. We Wszystkich Świętych cmentarze będą puste?

Data publikacji: 25.10.2020 11:45
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.10.2020 Kielce. Sprzątanie grobów na cmentarzach

24.10.2020 Kielce. Sprzątanie grobów na cmentarzach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc od wczesnych godzin porannych sprzątają groby swoich bliskich. Duży ruch był między innymi na cmentarzach Nowym i Starym.

Osoby, z którymi rozmawiała nasza reporterka przyjechały dziś, aby umyć nagrobki, postawić kwiaty oraz zapalić znicze, ponieważ ze względu na epidemię nie pojawią się na cmentarzach 1 listopada.

Wśród nich była Krystyna Lis. - Zdecydowałam się przyjechać dzisiaj, ponieważ miała być ładna pogoda. Nie zamierzam odwiedzać grobów 1 listopada, ze względu na koronawirusa. Obawiam się tłumów - zaznacza.

Podobnego zdania jest pani Magdalena. - Rozpoczęliśmy odwiedzanie grobów zmarłych bliskich kilka dni przed 1 listopada, ponieważ mamy dużą rodzinę, a chcemy zrobić to na spokojnie. We Wszystkich Świętych zostajemy w domu - przyznała.

Pani Bogumiła zauważa, że obecnie znicze można postawić nawet kilka dni wcześniej, ponieważ długo się świecą. - Nie wiemy, co będzie za tydzień i czy będzie w ogóle możliwość wejścia na cmentarze, a zależy nam na tym, aby przygotować groby bliskich. Obecnie ważniejsze jest zdrowie osób żyjących. Zmarłych zawsze mamy w pamięci - dodała.

Wokół cmentarzy są już rozstawione stoiska, na których można kupić znicze, chryzantemy oraz, co jest nowością w tym roku, środki ochrony indywidualnej. Oznacza to, że osoby, które zapomną płynu do dezynfekcji lub maseczki mogą je nabyć za kilka złotych.

Przypomnijmy, że w tym roku ze względu na epidemię, nie będzie mszy świętych na cmentarzach w dniach 1 i 2 listopada w diecezji kieleckiej.

Reklama