Kielczanie uczcili pamięć o Józefie Piłsudskim

Data publikacji: 12.05.2022 22:32
Autor: Michał Kita , Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2022. Kielce. Uroczystości w związane z 87. rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego

12.05.2022. Kielce. Uroczystości w związane z 87. rocznicą śmierci Józefa Piłsudskiego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Na placu Wolności w Kielcach odbyły się oficjalne obchody upamiętniające 87. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przed pomnikiem Naczelnika Państwa zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

- Marszałek Józef Piłsudski zawsze z troską myślał o Polsce - podkreślił Janusz Koza, prezes Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

- Drogę do zgody i jedności widział w twórczej współpracy wszystkich, a także we wzajemnym szacunku. Ponadto, działał na rzecz wielkiej, wspólnej sprawy jaką było niepodległe państwo. Przestrzegając sobie współczesnych, pozostawił aktualne słowa także dla nas: Polska jeżeli chce być silna musi być zjednoczona. Nasz kraj musi być jednością. Niech słowa Józefa Piłsudskiego będą dla nas przesłaniem, abyśmy pamiętali każdego dnia, że tylko Polska jest najważniejsza i tylko Polsce powinniśmy służyć - dodał.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja im. Józefa Piłsudskiego, przy współpracy z Wojewódzkim Domem Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Urzędem Miasta Kielce.

Z kolei obchody rocznicy przed pomnikiem Czynu Legionowego w Kielcach przy Wojewódzkim Domu Kultury zorganizowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” oraz środowiska patriotyczne. Złożono kwiaty i zapalono znicze. W  godzinę śmierci Marszałka Piłsudskiego oddano salwę honorową.

W uroczystości wziął udział senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że testamentem Józefa Piłsudskiego, o który muszą dbać przyszłe pokolenia, jest niepodległa Polska.

-  To nasze największe zadanie, musimy tę niepodległość utrzymać. Dlatego trzeba budować silną, niezależną Polskę, która będzie miała sprawdzonych sojuszników po to, aby ramię w ramię bronić tych wszystkich wartości, które przez całe swoje życie wskazywał, i o które walczył Marszałek Józef Piłsudski - dodaje.

Przed pomnikiem Czynu Legionowego obecny był także wicewojewoda Rafał Nowak. Jego zdaniem, przykład wydarzeń na Ukrainie pokazuje, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

- Musimy cały czas dbać o wolną i niepodległą ojczyznę. Do tego nawoływał Józef Piłsudski. Trzeba pamiętać, jak wielki wysiłek musiały włożyć poprzednie pokolenia w to, aby II Rzeczpospolita mogła zaistnieć na mapie Europy. Dziś także, w świecie który wydawał się bezpieczny, mamy wojnę za naszą wschodnią granicą. Dlatego musimy z jeszcze większym wysiłkiem zabiegać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny, musimy rozwijać swoją armię, a także troszczyć się o to, aby duch patriotyzmu wskrzeszony przez Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy był wciąż obecny wokół nas - zaznacza.

W uroczystościach wziął udział także przewodniczący rady miasta Jarosław Karyś, obecni byli także żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także organizacje patriotyczne, stowarzyszenia i poczty sztandarowe szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego.

List do uczestników uroczystości przed Wojewódzkim Domem Kultury skierował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józef Kasprzyk.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze, o godzinie 20.45.

Reklama