Kielczanka wiceprezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Data publikacji: 10.05.2021 20:10
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
Teresa Stanek

Teresa Stanek
Fot. armiakrajowa.home.pl

Teresa Stanek została powołana na stanowisko wiceprezes do spraw socjalnych uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) na wniosek p.o. prezesa Zarządu Jerzego Żelaśkiewicza.

Poinformował o tym PAP w poniedziałek Adam Stefan Lewandowski rzecznik prasowy ŚZŻAK.

Teresa Stanek ps. Mitsuko urodziła się 13 października 1929 r. w Kielcach. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. W tym czasie aktywnie uczestniczyła w organizacji podziemnego życia kulturalnego - współorganizowała koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.

Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach Szarych Szeregów - przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Wstąpiwszy do Armii Krajowej, brała udział w akcjach małego sabotażu. Uczestniczyła w przygotowaniu akcji „Burza”, kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych dla wojska.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w wydawnictwach „Czytelnik” i PWN, gdzie w 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność.

Członkiem ŚZŻAK jest od dwudziestu lat. Pełni także funkcję prezesa Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu „Jodła”.

Teresa Stanek odznaczona została m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”, Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami „Pro Memoria” i „Pro Patria”. Ma stopień porucznika.

Tagi do tego wpisu
Reklama