Kieleccy radni wystosują apel do władz wojewódzkich

Data publikacji: 16.09.2021 17:44 / Data aktualizacji: 16.09.2021 19:45
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2021. Kielce. Sesja rady miasta

16.09.2021. Kielce. Sesja rady miasta
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Wniosek o wezwanie sejmiku województwa świętokrzyskiego, aby wycofał się ze swojego stanowiska, w którym sprzeciwia się promocji ideologii LGBT został przegłosowany przez kielecką radę miasta.

Zdaniem wnioskodawcy rezolucji, radnego Kamila Suchańskiego, przewodniczącego klubu Bezpartyjni i Niezależni, decyzje podjęte przez władze wojewódzkie nie powinny szkodzić interesowi miasta.

- Jestem przekonany, że podjęliśmy dzisiaj słuszną decyzję. Teraz wszystko zależy od Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Liczę, że w niedługim czasie radni sejmiku przemyślą sprawę jeszcze raz i uchylą tę wielce niekorzystną uchwałę, która od samego początku była niepotrzebna. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, to wystąpię z apelem do prezydenta Kielc, aby zwrócił się do władz Unii Europejskiej, by Kielce nie były w żaden sposób łączone z tą uchwałą - powiedział.

Radny podkreślił, że zarówno miasto jak i region nie mogą sobie pozwolić na utratę funduszy przewidzianych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach której do województwa ma trafić ponad 1,6 mld zł.

Przeciwną opinię wyraził Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce z klubu Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczając, że decyzja w tej sprawie powinna pozostać wyłącznie w gestii świętokrzyskiego sejmiku.

- Radni Prawa i Sprawiedliwości głosowali przeciw tej rezolucji z jednego prostego powodu, to nie jest sprawa Rady Miasta Kielce. Próby wpływania na decyzje sejmiku województwa są nie na miejscu. Wniosek ten był przedmiotem zainteresowania radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej oraz Bezpartyjnych i Niezależnych. Myślę, że chodziło też o to, by wywołać dyskusję, z której i tak nie wyniknie nic dobrego - podsumował.

- Dzisiejsze głosowanie nad tym wnioskiem można traktować jedynie jako wyrażenie woli części radnych. To nie jest rezolucja mogąca rodzić jakiekolwiek konsekwencje prawne. W tej chwili powinniśmy czekać na dalszy rozwój sytuacji i dalsze decyzje sejmiku. Uchwała podjęta przez władze wojewódzkie nie była wymierzona w ludzi, lecz miała na celu podkreślenie przywiązania do określonych wartości - dodał przewodniczący.

Rezolucję poparło 14 radnych z klubów: Bezpartyjni i Niezależni, Projekt Wspólne Kielce oraz Koalicji Obywatelskiej, przeciw było 9 radnych z klubu PiS. Głosu nie oddali: Arkadiusz Ślipikowski i Marianna Noworycka-Gniatkowska.

Podobne wiadomości
Reklama