Kielecka OSP dostanie nowy wóz strażacki

Data publikacji: 08.10.2020 18:03
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2020 Kielce. Podpisanie umowy na zakup samochodu dla OSP Kielce-Niewachlów. Na zdjęciu (od lewej): uczestniczyli: Bogdan Wenta -prezydent Kielc, Piotr Biegański -prezes zarządu OSP Kielce-Niewachlów, Jakub Chmiel z firmy MOTO-TRUCK Kielce, senator Krzysztof Słoń

08.10.2020 Kielce. Podpisanie umowy na zakup samochodu dla OSP Kielce-Niewachlów. Na zdjęciu (od lewej): uczestniczyli: Bogdan Wenta -prezydent Kielc, Piotr Biegański -prezes zarządu OSP Kielce-Niewachlów, Jakub Chmiel z firmy MOTO-TRUCK Kielce, senator Krzysztof Słoń
Fot. Urząd Miasta Kielce

Ochotnicza Straż Pożarna w Kielcach-Niewachlowie do końca listopada będzie miała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Dziś w kieleckim ratuszu podpisano umowę w tej sprawie. Samochód będzie służył mieszkańcom całego powiatu.

Radości nie krył Piotr Biegański, prezes OSP Kielce-Niewalchów. Podkreślił, że jednostka od 10 lat starała się zebrać pieniądze na ten cel.

- Najbardziej jesteśmy wdzięczni prezydentowi, mieszkańcom oraz oczywiście radnym, którzy brali udział w tym procesie. W staraniach o zakup auta, dużą rolę odegrał również senator Krzysztof Słoń. Lista osób zasłużonych jest jednak znacznie szersza. Wszystkim za to wsparcie dziękujemy - podkreślał Piotr Biegański.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta dodał, że to jedyna w mieście jednostka OSP, która oprócz tego, że spełnia swoje zadania ratowniczo-gaśnicze, to bardzo aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i wielu akcjach pomocy.

- Dlatego wiem, że ten pojazd, tak bardzo oczekiwany, będzie dobrze służył - dodał prezydent.

O pieniądze wpierające zakup wozu zabiegał też senator PiS Krzysztof Słoń, który podkreślił ogromne znaczenie jednostki z Niewachlowa w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Kielc i powiatu kieleckiego.

- Wielokrotnie druhowie zwracali uwagę, że mają świetnych ludzi, bardzo zaangażowanych w pracę jednostki, ale brak odpowiedniego wozu uniemożliwiał wzięcie udziału w akcji. Położenie OSP w Niewachlowie pozwala na to, aby uczestniczyli w wielu akcjach. Są blisko drogi S7, naszego centrum medycznego na Czarnowie, wielkiego osiedla na Ślichowicach, dlatego ich szybka pomoc może okazać się kluczowa - powiedział senator Krzysztof Słoń.

Obecnie strażacy ochotnicy z Niewachlowa dysponują 43-letnim Jelczem, samochodem ratownictwa technicznego. W zeszłym roku udało się również pozyskać lekki samochód ratowniczo-rozpoznawczy.

Nowy pojazd będzie kosztował ponad 845 tys. zł. Będzie to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z układem napędowym 4×4 i zbiornikiem wody na 4,5 tys. litrów.

Na wóz złożyło się wsparcie wielu instytucji: ponad 450 tys. zł przekazało miasto Kielce, a 175 tys. zł - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Kolejne 130 tys. zł pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 40 tys. zł z WFOŚiGW. 20 tys. zł przeznaczył na ten cel także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Pozostała kwota to wkład własny OSP Kielce-Niewachlów, pochodzący ze zbiórek oraz wpłat osób prywatnych i firm.

Reklama