Kielecka pielgrzymka w czwartek rusza do Maryi

Data publikacji: 03.08.2021 13:45
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Jan Piotrowski - biskup kielecki

Na zdjęciu: Jan Piotrowski - biskup kielecki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W czwartek (5 sierpnia) w Wiślicy, mszą świętą o godzinie 18 rozpocznie się jubileuszowa 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Pątnicy wyruszą w trasę 6 sierpnia rano, 8 sierpnia dotrą do Kielc, a 13 sierpnia wejdą na Jasną Górę. W tym roku powstało sześć grup, liczących od 50 do 100 osób. Noclegi, ze względu na epidemię, będą w namiotach.

Pielgrzymom, jak co roku będzie towarzyszył biskup Jan Piotrowski. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślił, że każdy rok ma swoje okoliczności, intencje i wyzwania. Przyznaje, że niektórzy uważają, że liczba pielgrzymów powinna być większa, ale w ocenie biskupa, nie to jest najważniejsze.

- Nie jestem ani czarodziejem, ani też zwolennikiem wielkich cyfr. Wiara jest osobistą sprawą każdego człowieka, choć oczywiście, według ewangelicznych wymogów Jezusa, wiara wymaga świadectwa. Myślę, że klimat każdej pielgrzymki, a od 2015 roku byłem na każdej, stwarza ten rodzinny klimat, z pewnością jest to wielka szkoła wiary, świadectwa, ale też sprawdzenia siebie, nie tylko wytrzymałości fizycznej, bo dolegliwości może nie brakować. Chodzi o aspekt duchowy, duchową dojrzałość, że to ma sens. Bo pielgrzym się nie maltretuje, ale chce swój trud i intencje ofiarować Bogu - mówił.

- To, że pielgrzymka się odbędzie w tradycyjnej formie, mimo panującej pandemii, jest zasługą wielu osób - dodał biskup.

- Jestem wdzięczny kapłanom-organizatorom, życzę nowemu dyrektorowi, ks. Markowi Blademu, aby miał satysfakcję z organizacji tego wydarzenia, dziękuję też tym wszystkim, którzy będą stanowić personel medyczny, techniczny, klerykom, którzy zadbają o liturgię. To wszystko sprawia, że pielgrzymka jest od strony logistycznej bardzo dobrze zorganizowanym wydarzeniem. To świadczy też o odpowiedzialności ludzi, ich zaangażowaniu - dodał biskup.

Po raz pierwszy Kielecka Piesza Pielgrzymka wyruszyła w 1982 roku. Biskup Jan Piotrowski przyznaje, że był to wyjątkowy czas, z jednej strony trudny, ale też przepełniony patriotyzmem i pragnieniem wyzwolenia z opresji komunizmu.

- Masowy udział w pielgrzymkach sprzed 40. czy więcej lat był wyrazem potrzeby wyjścia w przestrzeń publiczną, pokazania, że jako wierzący mamy też swoje prawa. Szacunku domaga się każdy człowiek, również Kościół żyjący w Polsce, czy gdziekolwiek indziej na świecie - dodał.

Kielecka Piesza Pielgrzymka odbywa się w tym roku pod hasłem „Jestem tylko dla Ciebie”. Konferencje będą związane z Rokiem Rodziny i Rokiem św. Józefa. Pielgrzymka zakończy się o mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze 13 sierpnia o godzinie 12.

rozmowa z ks. bp. Janem Piotrowskim

Reklama