Kielecki ogród botaniczny bije rekordy popularności

Data publikacji: 30.05.2021 10:42
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2021. Kielce. Ogród botaniczny

30.05.2021. Kielce. Ogród botaniczny
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Już ponad 6 tys. osób odwiedziło kielecki ogród botaniczny w niespełna miesiąc od udostępniania placówki dla turystów. Jak informuje Katarzyna Socha, kierownik obiektu, najwyższa frekwencja odnotowywana jest w weekendy, zwłaszcza w niedzielę, kiedy ogród zwiedza zwykle ponad tysiąc osób.

Katarzyna Socha zaznacza, że z uwagi na dosyć kapryśną wiosnę, nie wszystkie rośliny w ogrodzie botanicznym są w pełnym rozkwicie.

- Obserwujemy już kwitnące lilaki, czyli popularny bez, który nie tylko w ogrodzie, ale także na terenie miasta wabi swym kolorem i zapachem. W ogrodzie czekamy także na pełny rozkwit róż, który powinien rozpocząć się lada moment. Myślę, że w połowie i pod koniec czerwca nastąpi ich pełny rozkwit. W ogrodzie wysiane są na powierzchni około tysiąca czterystu metrów kwadratowych. Zbiegnie się to ze Świętem Kielc, które odbędzie się od 25 do 27 czerwca. Wówczas ogród będzie można zwiedzać bezpłatnie, dlatego tym bardziej zachęcamy do odwiedzin - zaznacza.

Kierownik ogrodu botanicznego zaznacza, że kwitną już hortensje, które lubią wilgotną aurę. Przekwitły natomiast rośliny cebulowe oraz drzewa owocowe. Częste opady deszczu przyśpieszają wegetację, co nie zawsze jest mile widziane w ogrodzie botanicznym.

- Wilgotna pogoda sprzyja wegetacji roślin, ale nie zawsze tych, których byśmy sobie życzyli, ponieważ rośnie wiele chwastów. Między innymi trawa rośnie jak na drożdżach, w związku z tym prowadzimy wzmożone prace, związane z koszeniem i pieleniem przestrzeni ogrodu - wyjaśnia Katarzyna Socha.

Ogród botaniczny można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. Kielecki ogród botaniczny zajmuje powierzchnię około 12 hektarów.

Reklama