Kielecki ratusz szykuje dalszy ciąg rewolucji komunikacyjnej

Data publikacji: 13.09.2021 17:31
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Miejskiej Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach planuje wdrożyć w życie tzw. III etap remarszturyzacji autobusów miejskich, czyli reorganizacji sieci i rozkładów jazdy.

Jak przypomniała podczas dzisiejszego spotkania z radnymi komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach zmiany zostaną wdrożone w sobotę, 9 października.

- Trasy dziewięciu linii, ulegną zmianie, a trzy zostaną zlikwidowane. Zmiany zostaną wprowadzone na liniach o numerach: 4, 13, 21, 30, 35, 36, 38, 54 i 103. Z kolei likwidacji ulegną linie o numerach: 55, 100 oraz 110 - mówiła.

- Największe zmiany będą dotyczyły kursującej co 10 minut linii 35, która zostanie przekierowana na osiedle Podkarczówka. Mieszkańcy zwracali się do nas z prośbami, by autobusy tej linii przejeżdżały przez ul. Żytnią i Paderewskiego. Przychyliliśmy się do tych próśb. Dlatego nasza propozycja nowej trasy to ul. Paderewskiego, Żytnią, Grunwaldzką, Jagiellońską, do osiedla Podkarczówka - dodaje.

Będzie to jedyna duża linia obsługująca to osiedle. Jak tłumaczy samochody kursują z częstotliwością co 10 minut, co daje 100 kursów dziennie. Jeżdżąca obecnie na to osiedle linia 13 będzie przekierowana do pętli na ul. Kolberga, a jeżdżące na ulicę Kolberga autobusy linii 21 zostaną przekierowane w kierunku Targów Kielce.

Linia 55 jest linią typowo studencką, która od dłuższego czasu i tak była zawieszona. W tej chwili będzie już niepotrzebna z uwagi na wzmocnienie linii 8, która będzie obsługiwać ścisłe centrum miasta. Autobusy z tym numerem kursują od ul. Żytniej przez ul. Żeromskiego, Zagórską, przez osiedle KSM do kampusu UJK.

Linia 100 jest jedną z mniej popularnych. Autobusy kursują w weekendy, podczas imprez organizowanych na Targach Kielce. Z kolei 110 kursowała z osiedle Podkarczówka do Targów Kielce. W tym przypadku doszłoby do dublowania się z linią 35, a do Targów dojeżdżają autobusy nr 21.

Dyrektor przypomniała także że na odnowiony dworzec autobusowy przekierowanych zostało dwanaście podmiejskich linii autobusowych oraz sezonowa linia T.

- Na dworzec zostanie także skierowana linia nr 12. Obecnie autobusy jeżdżą objazdem w związku z budową ul. Witosa. Gdy te prace zostaną zakończone, zmianie ulegnie ich trasa - dodała.

Reklama