Kielecki teatr w tanecznej elicie

Data publikacji: 29.07.2020 17:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
29.07.2020 Warszawa. Inauguracja projektu Przestrzenie Sztuki. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Pańtak - wicedyrektor KTT i Elżbieta Pańtak - dyrektor KTT

29.07.2020 Warszawa. Inauguracja projektu Przestrzenie Sztuki. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Pańtak - wicedyrektor KTT i Elżbieta Pańtak - dyrektor KTT
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Takiego projektu jeszcze nie było w polskiej kulturze – tak o Przestrzeni Sztuki powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński.

Dziś w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostało zainaugurowane pilotażowe przedsięwzięcie, polegające na mecenacie państwa dla ośrodków teatralnych i tanecznych. Wśród ośmiu instytucji wybranych z całej Polski jest też Kielecki Teatr Tańca.

Profesor Piotr Gliński wyjaśnił, że Przestrzenie Sztuki opierają się na dobrych, sprawdzonych instytucjach.

- Tworzymy przestrzeń dla przedstawień tanecznych i teatralnych, głównie dla osób i środowisk, które nie są etatowo związane z tymi instytucjami. To jest dodatkowy impuls dla twórczości oddolnej i współpracy pomiędzy różnymi środowiskami i instytucjami, ze wsparciem państwa. Mam nadzieję, że będzie to impuls do rozwoju kultury - mówił.

Szef resortu kultury wyraził zadowolenie, że w programie, obok teatru, został uwzględniony taniec, bo jego zdaniem, środowisko tancerzy nie jest w dostatecznym stopniu doceniane.

- Instytucji stricte tanecznych w Polsce jest stosunkowo niewiele, natomiast potrzebujemy więcej możliwości dla kreacji w obszarze tańca. Polskie środowisko taneczne od dawna oczekiwało na tego typu projekt - zauważył.

Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca przyznała, że wielu artystów w Polsce, także tancerzy, którzy nie mają etatu w żadnej instytucji, nie mają też symbolicznego dachu nad głową, gdzie mogą chociażby trenować w profesjonalnych warunkach. Przestrzenie Sztuki mają zmienić między innymi ich sytuację.

- Od prawie 30 lat rozmawiamy o tym, że taniec w Polsce nabiera nowych kształtów, twarzy, nasi uczniowie zdobywają nagrody, ale jesteśmy bardzo cisi. Tę ciszę postanowiliśmy przeciąć. Największą wartością jest fakt, że połączyliśmy siły - zaznaczyła.

Do pilotażowej edycji programu zostały zaproszone cztery ośrodki, które obecnie są najprężniejszymi w Polsce - jak je określiła Aleksandra Dziurosz. Wśród nich jest Kielecki Teatr Tańca.

Elżbieta Pańtak – dyrektor KTT zwróciła uwagę na to, że projekt wyszedł oddolnie, ze środowiska tanecznego.

- Pracowaliśmy nad nim kilka lat. Przestrzenie Sztuki to jest taki projekt, który jednoczy, który pozwala tańcowi być w centrum, a jednocześnie scala i zaprasza do współpracy aktorów teatru dramatycznego, artystów operowych, muzyków, literatów, dziennikarzy. Będziemy mieć projekty skierowane do różnych grup - tłumaczy.

- Największa jest radość, że możemy się łączyć i taniec mieć na pierwszym miejscu, bo dotychczas środowisko taneczne było traktowane drugorzędnie - dodaje.

Pilotaż potrwa do końca 2020 roku. Każdy z ośrodków otrzyma 200 tys. zł na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć. Jak mówi Grzegorz Pańtak, wicedyrektor KTT, plany są już skonkretyzowane.

- Przez te pół roku planujemy zrobić projekt artystyczno-społeczny dla seniorów, wezmą udział w warsztatach, a potem wystąpią na scenie z naszymi artystami. Będą systematyczne warsztaty dla seniorów, warsztaty filmowania i montażu tańca, a czwarte działanie to nabór rezydentów, którzy mają możliwość realizacji swoich pomysłów twórczych w naszej przestrzeni - wymienia.

Już w przyszłym tygodniu na internetowej stronie KTT, pojawi się zakładka dotycząca Przestrzeni Sztuki i prowadzonych w ramach programu działań. Uroczysta inauguracja w Kielcach nastąpi 18 września. Będzie to spektakl, który KTT realizuje wspólnie z Fundacją Jutropera. Jej prezes, Magdalena Sowińska zdradza, że będzie to przedstawienie wyreżyserowane przez Michała Znanieckiego – reżysera teatralnego i operowego.

- Będzie to spektakl, który połączy sztukę tańca z elementami teatru dramatycznego - mówi.

W realizacji udział wezmą między innymi słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku, KTT, orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, a także aktor Wojciech Malajkat.

W ministerialnym programie, oprócz czterech instytucji związanych z tańcem, są także cztery podmioty teatralne, to: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury imienia Krystyny Bochenek i Akademia Muzyczna w Katowicach, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie, Materia Łódź (partnerzy: Akademia Muzyczna w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi), Teatr imienia Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr imienia Wandy Siemszkowej w Rzeszowie, Lubuski Teatr w Zielonej Górze.

Podobne wiadomości
Reklama