Kielecki uniwersytet bogatszy o kolejnego profesora belwederskiego. Profesor Piotr Zbróg odebrał nominację

Data publikacji: 06.10.2020 17:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: prof. Piotr Zbróg - UJK

Na zdjęciu: prof. Piotr Zbróg - UJK
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Profesor Piotr Zbróg, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego został profesorem belwederskim. Jak mówi, odebrał nominację pocztą. Z powodu pandemii nie wiadomo, kiedy prezydent Andrzej Duda uroczyście wręczy nominację nowym profesorom.

Piotr Zbróg zajmuje się głównie językoznawstwem polonistycznym, komunikacją i kulturą języka.

Kieruje Zakładem Komunikacji Językowej w Instytucie Literaturoznawstwa i Językoznawstwa UJK.
Profesor jest też doskonale znany słuchaczom Radia Kielce, ponieważ na naszej antenie prowadzi program „Rozprawy z językiem”, w którym wyjaśnia wątpliwości dotyczące poprawnej polszczyzny.

Naukowiec nie ukrywa, że nominacja profesorska sprawiła mu dużą radość. Jednocześnie zaznacza, iż nie zamierza spoczywać na laurach.

- Wręcz przeciwnie, im więcej ma się pewnego rodzaju dokonań, publikacji i ta pozycja jest wyższa, tym większe są oczekiwania uniwersytetu wobec takich naukowców - tłumaczy profesor Piotr Zbróg.

Jak wyjaśnia, wkrótce w uczelniach szczególnie oceniana będzie jakość badań naukowych. Od jakości badań prowadzonych w jego instytucie zależy ocena, którą przyzna Polska Komisja Akredytacyjna. Natomiast od uzyskanej oceny zależy między innymi prawo do nadawania stopni naukowych.

Profesor Piotr Zbróg nie ukrywa, że zmienił nieco profil swoich badań, żeby mieć większą możliwość publikowania w międzynarodowych periodykach naukowych.

- Zajmuję się od jakiegoś czasu reprezentacjami społecznymi, czyli obrazem różnych obiektów i zjawisk. I to zamierzam wykorzystywać w pokazywaniu nauki i osiągnięć polskich, ponieważ te reprezentacje społeczne są badane w różnych krajach - tłumaczy naukowiec.

Obecnie profesor Piotr Zbróg pracuje nad artykułem dotyczącym postrzegania koronawirusa przez Polaków.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama