Kiepska ortografia hrabiny?

Data publikacji: 13.08.2020 15:35
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Prywatna korespondencja hrabiny Gabrieli Tarnowskiej później Potockiej oraz literatura francuskojęzyczna

13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Prywatna korespondencja hrabiny Gabrieli Tarnowskiej później Potockiej oraz literatura francuskojęzyczna
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

„Strasznie zabawna była checa!” czytamy w listach hrabiny Gabrieli Potockiej, znalezionych podczas remontu w koneckim Pałacu Małachowskich. Heca w pisowni przez „ch”, „Muwiłam” z „u” otwartym czy „strzylać” zamiast strzelać. Czy hrabina miała kłopot z ortografią? Była dyslektykiem, jak byśmy dzisiaj powiedzieli, czy to ortografia była wówczas inna?

Prof. Piotr Zbróg, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przestrzega przed pochopnym kwalifikowaniem nadawcy listów jako dyslektyka, ponieważ na początku XX wieku, po 123 latach zaborów, w każdym z regionów Polski pisownia była inna.

- Ortografia polska cały czas się rozwijała. Jeszcze w czasie zaborów trwały zabiegi, które miały dać jedne wspólne zasady pisowni. Polska była złożona z różnych regionów i w każdym funkcjonował inny zapis - mówi językoznawca.

13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Pamiętnik w kształcie sercaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Jak dodaje Piotr Zbróg, ortografia przedwojenna różniła się od dzisiejszej i aby sprawdzić, czy nadawca nie miał problemu z pisownią należałoby porównać zapisy w liście do ówczesnych słowników.

- To co dla nas jest teraz błędem ortograficznym, nie musiało nim być na początku XX wieku. Warto sprawdzić to np. ze Słownikiem Ortoepicznym Stanisława Szobera - zaznacza językoznawca.

Anna Dziduch, psycholog podkreśla, że diagnoza nie może być postawiona po jednorazowym badaniu i należy wcześniej wykluczyć inne zaburzenia.

 

- Diagnozując dysleksję trzeba wykluczyć inne problemy, takie jak wada słuchu, wzroku, istotnie obniżona sprawność intelektualna i brak wystarczającego treningu umiejętności czytania i poprawnego pisania - mówi psycholog.

Dodajmy, że znalezione w pałacu listy hrabiny, pisane w języku angielskim miały całkowicie poprawną pisownię. Samo pojęcie dysleksji rozwojowej zostało wprowadzone w 1968 roku.

13.08.2020 Końskie. Pałac Małachowskich. Znaleziska. Prywatna korespondencja hrabiny Gabrieli Tarnowskiej później PotockiejFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama