Kierowcy oszukują w sprawie czasu pracy

Data publikacji: 25.09.2020 13:36
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Kolejne przypadki fałszerstw czasu pracy przez kierowców wykryli Inspektorzy Transportu Drogowego z Kielc. Kontrole były przeprowadzane w tym tygodniu w Chmielniku i Miedzianej Górze.

W pierwszym przypadku, kierowca wykonywał krajowy transport artykułów spożywczych. Analiza danych cyfrowych zarejestrowanych w tachografie oraz na karcie kierowcy wzbudziła podejrzenia inspektorów. Jak się okazało, mężczyzna po wyjęciu karty z rejestratora nadal prowadził pojazd. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ciągu miesiąca dopuścił się naruszeń na kwotę ponad 50 tys. zł, tłumacząc że jazda bez karty jest normą w jego firmie.

W innych pojazdach inspektorzy znaleźli wyłącznik tachografów oraz magnes, który służył fałszowaniu czasu pracy. We wszystkich przypadkach zostały wszczęte postępowania administracyjne wobec osób zarządzających oraz przedsiębiorców. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi oraz otrzymali zakazy dalszej jazdy do momentu odbycia regularnych odpoczynków dobowych.

Fałszowanie czasu pracy poprzez używanie niedozwolonych urządzeń powoduje bardzo duże zagrożenie w ruchu i transporcie drogowym. Kierowca przemęczony, pracujący ponad czas staje się potencjalnym sprawcą wypadków.

Reklama