Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy obronione w ramach Tarczy Antykryzysowej

Data publikacji: 30.06.2020 17:00
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczek, przyznanych w ramach Tarczy Antykryzysowej. Po zmianach, pomoc staje się bardziej przystępna dla osób starających się o wsparcie. O dotacje mogą występować kolejne grupy pracodawców.

- To między innymi samorządowe instytucje kultury - mówi Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Dodaje, że mogą one zwrócić się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy. O dotacje mogą starać się też przedsiębiorcy, u których nastąpił spadek obrotów w wyniku pandemii koronawirusa, ale nie objęli pracowników przestojem ekonomicznym ani nie zmniejszyli im wymiaru czasu pracy.

Wnioski tych dwóch grup należy składać w Wojewódzkim Urzędzie pracy w Kielcach. Zmiany objęły także powiatowe urzędy pracy, gdzie mikroprzedsiębiorcy starali się o jednorazowe pożyczki w wysokości 5 tys. zł.

Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach informuje, że nie będą musieli składać dodatkowych wniosków o umorzenie pożyczki.

- Umorzenie będzie następowało automatycznie, na podstawie wpisu w KRS i Centralnym Rejestrze Ewidencji. Jeżeli przedsiębiorca utrzyma firmę przez 3 miesiące od otrzymania pożyczki, ta zostanie mu darowana - wyjaśnia.

Przygotowano też nowe instrumenty pomocowe. Z pożyczek w wysokości 5 tys. zł skorzystają organizacje pozarządowe. Dla parafii i diecezji przewidziano z kolei dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników.

Do tej pory, dzięki wsparciu z Tarczy Antykryzysowej w województwie świętokrzyskim ochroniono 56,600 miejsc pracy oraz 5,700 jednoosobowych działalności gospodarczych. Z pożyczek skorzystało 45 tys. firm.

Reklama