Kim byli mieszkańcy Częstocic sprzed siedmiu tysiącleci?

Data publikacji: 14.07.2020 14:40
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ostrowiec Świętokrzyski. Badania archeologiczne w Częstocicach

Ostrowiec Świętokrzyski. Badania archeologiczne w Częstocicach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Już 5 tys. lat przed naszą erą, w okolicy dzisiejszych Częstocic mieszkali ludzie. Takie wnioski można wysnuć, dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym w okolicy pałacu Wielopolskich. Archeolodzy odkryli tam ślady tzw. kultury malickiej z samego początku neolitu.

Badacze z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim odkryli ślady osadnictwa sprzed kultury amfor kulistych, czyli właśnie z okolic 5 tysiąclecia przed naszą erą - informuje Kamil Kaptur.

- Ten obiekt, który odkryliśmy, ma kształt wydłużonego owalu. Na jego dnie złożone były cztery naczynia, z czego trzy zachowały się w całości. Przepiękne dwa pucharki i jedna tzw. misa na pustej nóżce, charakterystyczna dla kultury malickiej. To także dwie płyty szlifierskie - informuje Kamil Kaptur.

Archeolodzy nie odnaleźli żadnych szczątków ludzkich. Gleba, którą pobrano do badania na obecność fosforu ma wykazać, czy w wykopie faktycznie złożone było ciało. Jak przypuszcza Kamil Kaptur, szczątki albo się nie zachowały, albo po prostu był to symboliczny grób.

– To była kultura związana z tzw. kulturami naddunajskimi, czyli z grupami ludności pierwszych rolników, które przybyły na nasze ziemie zza Karpat. Kultura istotna, która odegrała wielką rolę we wprowadzaniu nowych technik rolnictwa i hodowli - mówi Kamil Kaptur.

Na stanowisku w Częstocicach, w niewielkim wykopie o powierzchni 10 metrów kwadratowych archeolodzy znaleźli pamiątki z przestrzeni kilku tysięcy lat. Kolejne badania rozpoczną się za kilka dni.

Reklama