Kino Etiuda w nowej siedzibie. Do starej wróci za dwa lata

Data publikacji: 16.09.2020 15:38
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2020. Ostrowiec Św. Wyprowadzka kina Etiuda

16.09.2020. Ostrowiec Św. Wyprowadzka kina Etiuda
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowieckie kino Etiuda przeprowadza się do Browaru Kultury przy ulicy Siennieńskiej. Jak informowaliśmy, wiąże się to z planowanym, kompleksowym remontem dotychczasowej siedziby, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Jak informuje Waldemar Włodarczyk, kierownik kina, w dawnym budynku zostaną zachowane elementy, które w przyszłości stworzą wystawę, poświęconą historii kina. To przede wszystkim elementy wyposażenia kabiny kinooperatorów, gdzie znajdowały się projektory do wyświetlania z taśmy 35-milimetrowej.

– One nie będą nam już służyć jako sprzęt, ale jako element ekspozycji – mówi Waldemar Włodarczyk. Dodaje, że podczas porządków znaleziono stare szpule filmowe, elementy do montażu taśmy, plakaty filmowe, plany sali kinowej, czy elementy ze starą nazwą „Przodownik”.

Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Jacek Kowalczyk dodaje, że tymczasowe kino w Ostrowieckim Browarze Kultury powinno zacząć działalność w listopadzie. Część wyposażenia Etiudy będzie nadal wykorzystywana. To między innymi projektor, a także fotele z balkonu kina. – Trwa projektowanie całej aranżacji sceny i widowni. Będzie nowy ekran i nowe nagłośnienie – zapowiada Jacek Kowalczyk.

Kino w nowej lokalizacji będzie miało 120 miejsc, za dwa lata, po zakończeniu remontu, Etiuda wróci do swojej pierwotnej lokalizacji. Ostrowieckie kino istnieje od 1953 roku. Obecną nazwę nosi od 2000 roku, po przejęciu budynku od huty. Początkowo kino nazywało się Przodownik, potem było kino ZDK, prowadzone przez prywatną spółkę. Ostatecznie kino przejęło Miejskie Centrum Kultury.

Ostrowieckie kino w ubiegłym roku sprzedało około 80 tys. biletów. Była to siódma frekwencja w kraju, jeśli chodzi o kina jednosalowe. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa i planowanego remontu widzów będzie znacznie mniej.

Reklama