Kino Wodne i Noc Świętojańska. Rytwiany inaugurują nową atrakcję

Data publikacji: 20.06.2021 08:39
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Rytwiany. Kino wodne. Próba techniczna

Rytwiany. Kino wodne. Próba techniczna
Fot. Grzegorz Forkasiewicz / Facebook

W Rytwianach będzie można dziś obejrzeć premierowy pokaz kina wodnego. Atrakcja będzie zorganizowana na miejscowym zbiorniku wodnym, w sąsiedztwie parku i ruin gotyckiego zamku. Woda będzie wtłaczana do odpowiedniej dyszy pod bardzo dużym ciśnieniem, co da efekt mgły i stworzy kurtynę wodną.

Na takim "wodnym ekranie" zostanie wyświetlony pokaz laserowy. Całości będzie towarzyszyła muzyka. Pokaz rozpocznie się o 22. 

Będzie stanowił finał zaplanowanej na dziś w Rytwianach Koncertowej Nocy Świętojańskiej. Od godziny 19.00, przez cały wieczór można spodziewać się nawiązywania do dawnych tradycji: będą warsztaty wicia wianków, które poprowadzą koła gospodyń wiejskich oraz lokalne stowarzyszenia. 

- Pod okiem pań z tych organizacji można będzie uwić wianek  z polnych kwiatów, a potem przejdzie korowód do naszego stawu, gdzie wianki zostaną rzucone na wodę - powiedział Robert Wyrazik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Rytwianach. 

Oprócz tego, odbywać się będą warsztaty kulinarne pt. "Łączy nas chleb”, w których weźmie  udział kilka kół gospodyń wiejskich. Można będzie degustować regionalne potrawy oraz domowe wypieki. W pierwszej części wieczoru koncertowego zaprezentują się dzieci i młodzież działające  w różnych sekcjach Gminnego Ośrodka Kultury w Rytwianach. Wystąpi także zespół  Singers QR, składający się głównie z pracowników domu kultury  oraz osób, które współpracują z tą placówką.  

Gwiazdą wieczoru  będzie Aga Dyk, wokalistka  zespołu Brathanki, autorka solowej płyty  pt. „Odlot na Dominikanę”.   

Poza tym, jak informowaliśmy, w planach są cotygodniowe weekendowe wydarzenia kulturalne w tym miejscu. W piątki byłyby to koncerty dla młodzieży z pokazem laserowym, w soboty projekcje filmów na kurtynie wodnej, a w niedzielę muzyka dedykowana seniorom i całym rodzinom, również wzbogacona efektami laserowymi na mgle wodnej. Przy kinie wodnym będą odbywać się też pikniki i śniadania na trawie.  

Montaż kina wodnego to jeden z elementów rewitalizacji centrum Rytwian, na którą gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. W sumie jest to ponad 2 mln zł. 

adv adv
Wiadomości
Reklama