Klasztor jako plener malarski. To miejsce mocy

Data publikacji: 15.07.2020 19:55
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
Jędrzejów. Piknik Malarski. Na zdjęciu: Artur Smerkowski

Jędrzejów. Piknik Malarski. Na zdjęciu: Artur Smerkowski
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

22 plastyków amatorów z powiatów jędrzejowskiego i włoszczowskiego wzięło udział w spotkaniu plenerowym w ramach Pikników Malarskich organizowanych przez Centrum Kultury w Jędrzejowie. Tym razem artyści malowali tereny opactwa ojców cystersów i klasztor.

Jak poinformowała Anita Łukasik - plenery wakacyjne organizowane są w miejsce zaplanowanego wcześniej spotkania stacjonarnego, które miało odbyć się w Celinach koło Chmielnika. Niestety nie udało się go zorganizować z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa.

Pierwsze ze spotkań odbyło się w ubiegłym tygodniu w Ogrodzie Czasu Muzeum im. Przypkowskich. W planach jest jeszcze malowanie w Sobkowie nad rzeką, na jędrzejowskim rynku oraz w jednym z parków w Jędrzejowie. 

- Wakacyjne Pikniki Malarskie odbywają się w środy. Chodziło o to, aby grupa plastyków mogła się ze sobą spotkać i szlifować swój kunszt. Przy klasztorze cystersów warunki są idealne. Mamy miejsce, aby zachować między sobą odległość, walorem jest świeże powietrze. Dzięki temu wyjątkowemu miejscu mamy okazję poczuć ducha historii i kultury. Można malować nie tylko piękny zabytkowy klasztor, ale również jego wnętrza i piękną przyrodę - podkreśliła Anita Łukasik.

W pikniku malarskim udział wzięli m.in. Justyna Maciantowicz z Wilanowa oraz Wojtek Stachura z Łysakowa, absolwenci kieleckiego Plastyka. Jak mówili - Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie i jego otoczenie to wyjątkowe miejsce, w którym nie brakuje dla nich inspiracji. Ponadto w grupie łatwiej pracować, ponieważ można podpatrzeć, jak inni malują i jakimi technikami - podkreślali.

- Klasztor i jego otoczenie jest bardzo inspirujące. To miejsce mocy i tak je należy traktować - mówiła Urszula Lubczyńska-Gładka, uczestniczka pleneru.

Jak dodała - dla ludzi, którzy zajmują się twórczością plastyczną, to niewyczerpane źródło pomysłów. Z jednej strony piękna architektura, a z drugiej strony przyroda. Ponadto tu jest wyjątkowy nastrój, który wpływa dobrze na twórców.

Prace powstałe podczas Wakacyjnych Pikników Malarskich zaprezentowane zostaną na wystawie poplenerowej, która prawdopodobnie odbędzie się pod koniec września w jędrzejowskim Centrum Kultury.

Reklama