Klucze i woreczki z ziołami otrzymali nowi lokatorzy osiedla na tzw. Jezioranach

Data publikacji: 14.09.2021 12:47
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Kielce. Przekazanie kluczy lokatorom do mieszkań komunalnych. Na zdjęciu (w środku): Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce

14.09.2021. Kielce. Przekazanie kluczy lokatorom do mieszkań komunalnych. Na zdjęciu (w środku): Bogdan Wenta - prezydent Kielc, Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Lokatorzy odebrali klucze do nowych mieszkań komunalnych na tzw. Jezioranach w Kielcach. U zbiegu ulic 1 Maja - Łódzkiej - Hubalczyków oddano dziś do użytku 15 nowych lokali.

- Witamy was na nowym osiedlu. Mamy nadzieję, że stanie się ono dla was domem, w którym będzie się wspaniale czuć. Gdzie nawiążecie sąsiedzkie więzi i nierozerwalne przyjaźnie -  powiedziała Zofia Syska, mieszkanka osiedla, która witała nowych lokatorów.

Każdy wraz z kluczami otrzymał symboliczny upominek.

- Przygotowaliśmy woreczki zapachowe, w które włożyliśmy zasuszone zioła zasadzone w okolicy i przez nas zebrane. Wszyscy zaangażowaliśmy się całym sercem w przygotowanie tych upominków. Chcemy w ten sposób przywitać nowych sąsiadów i otworzyć się na nich - wyjaśniała.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta, powiedział że oddane mieszkania są kolejnym etapem  udostępniania nowych lokali komunalnych w mieście.

- To już jest III etap. W pierwszym było osiem mieszkań, w drugim 14, w tym 15 - mówi. 

Następnych 15 jest już przygotowywanych. Jest to przestrzeń niezwykle istotna dla osób żyjących w trudnych warunkach. Znajdujące się na Jezioranach lokale są i będą w pełni podłączone do sieci centralnej. Dzięki czemu ograniczymy m.in. smog. Istnieje tu także świetlica, która ułatwi integrację i kontakty mieszkańców i może być miejscem spędzania wspólnego czasu rodziców z dziećmi.

Jak powiedział podczas uroczystego przekazania kluczy nowym lokatorom, przewodniczący kieleckiej rady miasta, Jarosław Karyś, władze Kielc nie są głuche na potrzeby mieszkańców.

- Pomoc osobom, które nie zawsze są w stanie poradzić sobie z przeciwnościami losu jest ważnym i potrzebnym działaniem. Kielce pamiętają o wszystkich mieszkańcach. Nie jesteśmy głusi na potrzeby rodzin. Kończymy trzeci etap. Na pewno będzie czwarty. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieć pieniądze na kolejne tego typu inwestycje. Miasto musi być solidarne z mieszkańcami - mówił.

Nowi lokatorzy również nie kryli zadowolenia.

- Własne mieszkanie to coś całkowicie innego niż wynajem. Wszystko w naszym życiu diametralnie zmieni się na lepsze. Mamy trudną sytuację życiową. Nasze dziecko choruje. Ja także mam problemy ze zdrowiem. W naszym przypadku miasto bardzo szybko nam pomogło. Na nowe mieszkanie czekaliśmy 1,5 roku - mówili Monika i Konrad.

- Bardzo się cieszę z nowego mieszkania. Czekałam na nie osiem lat - powiedziała pani Paula.

Każde z mieszkań ma osobne wejście. Obiekty są zasilane w ciepło i ciepłą wodę z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do 2023 roku przy ulicy 1 Maja w Kielcach oddanych do użytku zostanie łącznie 78 lokali mieszkalnych. Cały koszt inwestycji to ok. 20 mln zł, przy czym 35 proc. stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Reklama