Koła gospodyń z gminy Końskie przypomniały o regionalnych tradycjach

Data publikacji: 03.10.2020 16:35
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2020. Końskie. Finał „Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich” z miasta i gminy Końskie

03.10.2020. Końskie. Finał „Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich” z miasta i gminy Końskie
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Dla amatorów swojskich smaków, rzadkich tradycyjnych potraw oraz etnicznych rytmów Dom Kultury w Końskich przygotował finał „Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich” z miasta i gminy Końskie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Tradycja Kołem Gospodyń się toczy”. Zaprezentowało się 12 stowarzyszeń.

Dziś podsumowano konkursy, które odbyły się w sierpniu - na najlepszą regionalną potrawę, tradycyjny bukiet i występ artystyczny. Piotr Salata dyrektor Domu Kultury podkreśla, że konkursy były pretekstem do wymiany doświadczeń i tradycji.

- Działalność tych kół jest niesamowita i klimat jest niepowtarzalny. Te panie przechowują tradycje dla następnych pokoleń - mówi dyrektor.

Mieszkańcy Końskich mogli poznać lokalne koła gospodyń wiejskich i dowiedzieć się o tradycyjnych, lokalnych potrawach. Alina Ferensztajn z Bedlna tłumaczy, w jakim celu kiedyś przygotowywało się omułki, czyli twarogowe, pikantne kulki.

- Kiedy zaczynały się żniwa przygotowywało się omułki i zabierało do prac polowych. Była to przekąska, która miała dawać siłę, bo była wysokokaloryczna - mówi.

Panie pokazały też, jak łączyć tradycję ze współczesnością, np. koło z Gatnik zaprezentowało się w maseczkach z ludowymi kwiecistymi wzorami pod kolor spódnic. Barbara Płyta przewodnicząca koła przyznaje, że poza pięknym wyglądem stroje są bardzo praktyczne.

- Podszyte są gazą, bardzo dobrze się oddycha, człowiek się nie męczy - zapewnia.

Organizatorami przedsięwzięcia są gmina Końskie oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich. Impreza odbyła się w Parku Miejskim, na scenie letniej, obok Domu Kultury.

Reklama