Kolejka wróciła na trasę [WIDEO]

Data publikacji: 17.06.2021 14:17
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Starachowicka Kolej Wąskotorowa

Po dwóch latach przerwy powróciły kursy Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu starachowickiego.

Pociągi pierwotnie docierały do Iłży, jednak ze względu na ubytki w torach, w tym momencie nie ma możliwości przejazdu na całym odcinku. Kolejka pokonuje trasę od Starachowic do Lipia. Trwają prace remontowe, które mają przywrócić pierwotny stan torowiska i możliwość przejazdu na całej trasie. 

Na razie turyści mogą korzystać z przewozów rekreacyjnych. Krzysztof Kasprzyk z Międzyszkolnego Oddziału PTTK w Starachowicach podkreśla, że to sposób na poznanie walorów przyrodniczych i tradycji przemysłowych okolicy. 

- Kolejki wąskotorowe odgrywały istotną rolę w przemyśle w tej części regionu, dostarczały surowiec do wielkiego pieca. Dziś na pozostałościach całej sieci torów kursuje nasza kolejka. Można pojechać ze Starachowic do Lipia, tam spędzić półtorej godziny i wrócić kolejką. Na miejscu jest możliwość rozpalenia ogniska lub wyruszenia na szlaki piesze i rowerowe - dodaje.   

Do dyspozycji pasażerów są dwa wagony – jeden całoroczny, zamknięty i wagon otwarty, tzw. „letniak”. Ciągnie je lokomotywa spalinowa. Druga jest w Iłży i obsługuje tamtejszą część trasy do Marcul. 

Kursy odbywają się w soboty i niedziele, odjazd o godzinie 15.00 ze stacji wąskotorówki w Starachowicach Wschodnich pod wiaduktem, powrót z Lipia o godz. 17.30. Bilet kupuje się tuż przed odjazdem pociągu. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł. Cały skład jednorazowo może zabrać około stu osób. 


 

Reklama