Kolejki do parkomatu. Czy urządzeń jest za mało?

Data publikacji: 27.05.2021 17:33
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Parkomat

Kielce. Parkomat
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Czwarty parkomat stanie na Placu Wolności w Kielcach. To miejsce, na którym od lat funkcjonuje duży parking, od 17 maja włączony do strefy płatnego parkowania.

W rejonie placu ustawiono trzy urządzenia, w których można dokonywać opłat, ale kierowcy twierdzą, że to za mało, a odległości między nimi są za duże.

Interpelacje w tej sprawie złożyła radna Katarzyna Suchańska z klubu Bezpartyjni i Niezależni.

- Mamy sygnały od kierowców, że na placu ustawiają się długie kolejki do jednego z parkomatów. Jest to jedyne urządzenie w okolicy, które jest zauważalne dla wszystkich kierowców. Pozostałe są mało widoczne i niektórzy nie wiedzą, że one w ogóle są - mówi radna.

Z taką opinią zgadza się większość kielczan, z którymi rozmawiała reporterka Radia Kielce.

- Parkomat powinien być przede wszystkim na środku parkingu. Plac jest duży, więc tych urządzeń powinno być więcej, by ludzie nie musieli korzystać z nich na sąsiednich ulicach - mówi jednej z kierowców.

- Powinno być ich zdecydowanie więcej, ponieważ kilka razy stałam tu już w długiej kolejce. Zwiększenie liczby parkomatów byłoby znacznie wygodniejsze dla nas kierowców - dodaje inna mieszkanka Kielc.

Mirosław Kruszyna, kierownik strefy płatnego parkowania zapowiada, że na środku Placu Wolności zostanie dostawiony parkomat z dodatkowymi oznaczeniami, dzięki którym stanie się on bardziej widoczny. Prawdopodobnie zacznie działać w ciągu tygodnia.

- W tej chwili mamy trzy aparaty w obrębie parkingu na placu. Trudności wynikają z przyzwyczajenia kierowców do parkomatu, który znajduje się przy głównym wjeździe. W związku z tym wprowadzimy pewne oznakowania, które sprawią, że pozostałe urządzenia staną się bardziej widoczne. Do końca tygodnia będzie prawdopodobnie dodany kolejny parkomat na głównej płycie. Oprócz tego, do pobliskich dwóch, zostaną dodane wysięgniki z dużą literą „P”, która sprawi, że punkty, gdzie możemy zapłacić za postój pojazdu będą bardziej wyeksponowane - wyjaśnia.

Kierownik strefy nie widzi jednak potrzeby dostawiania kolejnych urządzeń.

- W pobliżu Placu Wolności mamy urządzenie zlokalizowane na ulicach: Głowackiego, Mickiewicza, Słowackiego, Śniadeckich, jak również na ulicy Hipotecznej. Parkomaty są ustawione w odległości do 130 metrów od siebie, a oprócz tego na każdym z nich znajduje się mapa, która informuje nas, gdzie znajduje się najbliższy automat - informuje.

Strefa płatnego parkowania przy Placu Wolności działa od 17 maja 2021 roku. Obowiązuje w godzinach 9-17. Opłaty można wnosić również za pomocą kilku aplikacji mobilnych.

Reklama