Kolejna ofiara toksycznej rośliny

Data publikacji: 29.06.2020 15:09
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity
Fot. wikipedia.pl

Mieszkaniec Zbludowic w powiecie buskim trafił do szpitala po poparzeniu toksyczną rośliną. Podczas prac na swojej działce, gdy usuwał chwasty bardzo się poparzył. Stan jego zdrowia pogarszał się z każdym dniem. Rany się nie goiły. Ostatecznie trafił do szpitala w Kielcach.

- Skóra się łuszczyła, paznokcie poschodziły. Ból nie do opisania. Noce miałem nieprzespane, krew się sączyła, coś potwornego - podkreśla.

Beata Kręcisz, kierownik kliniki dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zaznacza, że do szpitala trafiają pacjenci, którzy zgłaszają się do placówki z reakcjami po kontakcie z roślinami. Popularną rośliną, która wywołuje reakcje toksyczne na skórze jest barszcz Sosnowskiego, ale jak zaznacza, to nie jedyna roślina, która może niekorzystnie wpłynąć na skórę i spowodować ostrą reakcją.

- U tego pacjenta roślina spowodowała dość ciężką reakcję w postaci stanu zapalnego skóry rąk, grzbietu z uczuciem bolesności, pieczenia z nadmiernym złuszczaniem. Ta reakcja do tego stopnia była nasilona, że pacjent miał kłopot, by wziąć długopis i wypełnić dokumenty, które są niezbędne do przyjęcia do szpitala - zaznacza.

Janusz Łuszczyński z Instytutu Biologii UJK, po obejrzeniu zdjęcia rośliny, które przysłała rodzina pacjenta stwierdził, że to nie barszcz Sosnowskiego, ale wrotycz, popularne zioło z żółtymi kwiatami.

Wrotycz pospolity może w niektórych sytuacjach uczulać, zwłaszcza w dni słoneczne, wówczas następuje fotoreakcja uczuleniowa. Skóra jest bardzo wrażliwa na słońce i może zostać dotkliwie poparzona. Jak dodaje, takie reakcje mogą być wywołane różnymi roślinami, których wcale nie podejrzewamy o takie właściwości.

- Bezpośredni kontakt, smagnięcie po ciele wywołuje uczulenie. Ludzie wrażliwi mogą to odbierać jako podrażnienie, zaczerwienienie, ale także mogą zachodzić poważniejsze reakcje, czasami występują pęcherze.

Wrotycz pospolity to roślina powszechnie występująca na terenie Europy, w tym także na terytorium Polski. Jest rośliną ozdobną, ma właściwości lecznicze. Roślinę wykorzystuje się w medycynie naturalnej np. do leczenia chorób układu pokarmowego, ale również chorób reumatycznych.

Podobne wiadomości
Reklama