Kolejna rewolucja w komunikacji miejskiej w Kielcach [MAPY TRAS]

Data publikacji: 14.09.2021 15:19
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Kielce. Konferencja nt. zmiany układu komunikacyjnego w mieście. Na zdjęciu (od lewej): Barbara Damian - dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach i Agata Wojda - wiceprezydent Kielc

14.09.2021. Kielce. Konferencja nt. zmiany układu komunikacyjnego w mieście. Na zdjęciu (od lewej): Barbara Damian - dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach i Agata Wojda - wiceprezydent Kielc
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Kolejny etap rewolucji w komunikacji miejskiej w Kielcach staje się faktem. Od soboty, 9 października, część linii zmieni trasy, a niektóre zostaną zlikwidowane.

Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc, zaznaczyła, że wprowadzane obecnie zmiany są ściśle związane z otwarciem w zeszłym roku dworca autobusowego. Miały one nastąpić wcześniej, jednak plany władz pokrzyżowała pandemia.

- Przez ten czas miasto musiało dostosować transport do bieżących wymogów i rozporządzeń. To z pewnością nie był czas na inicjowanie długofalowych zmian - mówiła.

Wiceprezydent wskazała, że remarszrutyzacja ma przede wszystkim podnieść poziom funkcjonalności komunikacji publicznej.

- Zmiany z pewnością wpłyną na przyzwyczajenia pasażerów. Jesteśmy jednak przekonani, że wprowadzone modyfikacje przyczynią się do skrócenia czasu podróży. Chcemy także, by dworzec autobusowy był intuicyjnym centrum komunikacyjnym. Od dłuższego czasu zabiegamy o to, by przekierować tu linie podmiejskie i miejskie. Tak by było oczywistym, że jest to główny punkt na komunikacyjnej mapie miasta. Mamy także nadzieję, że działania te przyczynią się do rozwoju innych usług publicznych w okolicy - dodała  Agata Wojda.

Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, wskazała, że zmiany są wprowadzane etapami. Najbliższe wejdą w życie 9 października.

- Pierwotnie remarszrutyzację planowaliśmy przeprowadzić już od 2019 roku. Pierwszy etap został zainicjowany 13 kwietnia 2019 roku, kolejny etap wszedł w życie 29 czerwca 2019. Trzeci etap rozpoczął się 1 września 2020 roku. Dziś chcemy kontynuować to co wtedy zaczęliśmy. Na początku przyszłego miesiąca trasy dziewięciu linii ulegną zmianie, a trzy zostaną zlikwidowane. Zmiany zostaną wprowadzone na liniach o numerach: 4, 13, 21, 30, 35, 36, 38, 54 a także 103. Z kolei zaplanowane linie do likwidacji to: 55, 100 oraz 110 - wyjaśnia.

Dyrektor ZTM przypomniała również, że na oddany w zeszłym roku dworzec autobusowy przekierowano do tej pory dwanaście linii podmiejskich o numerach: 7, 9, 11, 14, 18, 31, 32, 41, 43, 45, 47 oraz sezonowy autobus linii T.

Reklama