Kolejne miliony na żłobki w regionie 

Data publikacji: 24.05.2021 11:58 / Data aktualizacji: 24.05.2021 15:14
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.05.2021 Kielce. ŚUW. Podpisanie umowy z samorządami na dofinansowanie z programu Maluch plus. Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński i wojewoda Zbigniew Koniusz

24.05.2021 Kielce. ŚUW. Podpisanie umowy z samorządami na dofinansowanie z programu Maluch plus. Burmistrz Daleszyc Dariusz Meresiński i wojewoda Zbigniew Koniusz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

7 mln zł trafiło w sumie do województwa świętokrzyskiego na tworzenie nowych i utrzymanie istniejących miejsc żłobkowych. Dzięki wsparciu programu Maluch Plus, przyznanemu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powstaną 183 nowe miejsca opieki dla najmłodszych.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwraca uwagę, że program Maluch Plus, jest przykładem racjonalnego kierowania pieniędzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.

- Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wszystkie wnioski z województwa świętokrzyskiego otrzymały wsparcie w ramach programu Maluch Plus. Jest ich mniej niż w ubiegłym roku, dziś otrzymaliśmy 7 mln zł, a w ubiegłym było prawie dwa razy tyle. Wynika to jednak, z realnych potrzeb samorządów, żłobków nie buduje się z dnia na dzień. Dzięki tegorocznemu wsparciu w naszym regionie powstaną nie tylko nowe placówki, ale będą mogły być utrzymane już istniejące żłobki - dodaje wojewoda.

Dofinansowanie na już istniejący żłobek w Kostomłotach II otrzymała gmina Miedziana Góra. Jak mówi jej wójt Damian Sławski, dzięki temu w placówce utrzymane zostanie 48 miejsc dla najmłodszych.

- Wartość dofinasowania to ponad 31 tys. zł. Samorządowy żłobek w Miedzianej Górze został oddany do użytku w ubiegłym miesiącu. To pierwszy tego typu obiekt w naszej gminie, dlatego zapotrzebowanie na miejsca było bardzo duże. W trakcie rekrutacji, wszystkie miejsca zostały rozdysponowane w ciągu dwóch tygodni - dodaje.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes PiS w regionie stwierdził, że jest wdzięczny samorządowcom, którzy wpisują się w politykę społeczną rządu, dbając o dobre warunki dla rodzin, poprzez stałe powiększanie dostępności do żłobków. Jak zaznacza, także w przedstawionym niedawno Polskim Ładzie zapisanych jest wiele rozwiązań dotyczących wsparcia demografii.

- To między innymi wsparcie w postaci 12 tys. zł, na dzieci od 12 do 36 miesiąca życia. Te środki będą wypłacane od drugiego dziecka. To bardzo ważne wsparcie dla rodzin. Myślę, że będzie to także duże ułatwienie dla samorządów, które dzięki rządowemu wsparciu będą realizować to świadczenie - wyjaśnia poseł.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, pieniądze które trafiły do samorządów z województwa, realnie przyczynią się do poprawy wskaźników demograficznych naszego regionu. Program Maluch Plus już od kilku lat pomaga zwłaszcza młodym, aktywnym rodzicom w tym, aby łączyć wychowywanie dzieci z aktywnością zawodową.

Poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski zwraca uwagę, że Kielce są największym beneficjentem. W ramach tego rozdania programu Maluch Plus, miasto otrzymało prawie 500 tys. zł na siedem żłobków.

- To pokazuje, że rząd równo i sprawiedliwie dzieli środki. Cieszę się, że rząd wspiera inicjatywy sprzyjające rodzinom - dodał parlamentarzysta.

Poseł Andrzej Kryj z PiS mówi, że oprócz potrzeb z zakresu mieszkalnictwa, dostępność żłobkowa jest kolejną z głównych potrzeb młodych rodzin.

- Dlatego dobrze, że kolejne duże środki popłynęły do naszego regionu na ten cel, aby mogły powstawać nowoczesne i bezpiecznie miejsca, gdzie przebywać będą pociechy w trakcie gdy ich rodzice przebywają w pracy - dodaje.

Łącznie, w tym roku z programu Maluch Plus, dofinansowane zostanie ponad 2,2 tys. miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych w województwie świętokrzyskim.

Reklama