Kolejne prace przy grobach bohaterów wojennych

Data publikacji: 30.07.2021 08:26
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.07.2021. Skalbmierz. Cmentarz wojenny

30.07.2021. Skalbmierz. Cmentarz wojenny
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Władze Skalbmierza odnowiły groby wojenne. Kwatera z okresu II wojny światowej położona jest w południowo-zachodniej części cmentarza parafialnego. Znajdują się tu groby polskich żołnierzy, którzy polegli w walce z okupantem niemieckim o wolność ojczyzny.

Wielu z pochowanych tu bohaterów poległo podczas walk i pacyfikacji miasta, 5 sierpnia 1944 roku. Są także mogiły z okresu Kampanii Wrześniowej. Utrzymaniem porządku i renowacją kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym zajmuje się gmina Skalbmierz.

- Co roku, dzięki pozyskanej dotacji udaje się przeprowadzać kolejne prace renowacyjne. W tym roku m.in. przy mogiłach w miejscu gleby i trawy wysypano grys granitowy. Prace kosztowały 13,6 tys. zł, niemal w całości pokryła je dotacja przekazana przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki - informuje burmistrz Marek Juszczyk.

Podkreśla, że samorząd dba i porządkuje także pozostałe mogiły wojenne zlokalizowane na terenie gminy Skalbmierz, np. w Małoszowie.

- Tylko w ostatnich latach renowacji poddane zostały mogiły ofiar pacyfikacji Skalbmierza i mordu na mieszkańcach Topoli ze stycznia 1944 roku. Wykonane zostały również prace polegające na wymianie obrzeży na granitowe, a także instalacji granitowych krzyży na kopcu - zaznacza.

W przyszłym roku planowany jest ponowny remont cokołu głównego pomnika.

Władze Skalbmierza co roku, 5 sierpnia, składają tu kwiaty, aby upamiętnić ofiary wojny, a zwłaszcza pacyfikacji Skalbmierza, podczas której niemieccy okupanci zamordowali niemal 80 mieszkańców. Wówczas rozegrała się także krwawa bitwa o miasto.

Tegoroczne główne uroczystości rozpoczną się 5 sierpnia o godzinie 15 przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. O 15.15 złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem św. Rozalii na Rynku, na maszt wciągnięte zostaną flagi - Polski i Unii Europejskiej, a następnie o godzinie 15.40 odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. O 16 odprawiona zostanie msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a o 17 na Cmentarzu Wojskowym złożone zostaną kwiaty.

Tagi do tego wpisu
Reklama