Kolejne przejścia dla pieszych będą bezpieczne, dzięki rządowym pieniądzom

Data publikacji: 04.08.2021 11:02
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.08.2021. Wąchock. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dla Wąchocka. Na zdjęciu: Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Agnieszka Kuś - radna powiatu, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Danuta Krępa - starosta starachowicki, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

04.08.2021. Wąchock. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg dla Wąchocka. Na zdjęciu: Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Agnieszka Kuś - radna powiatu, Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Danuta Krępa - starosta starachowicki, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

800 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi do gminy Wąchock na poprawę bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych. Łącznie wyremontowane zostaną trzy przejścia na drodze powiatowej w Wąchocku, w okolicy skrzyżowania ulic: Kolejowej i Św. Rocha, a także jedno przejście na drodze gminnej w miejscowości Wielka Wieś.

Jak informuje poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, województwo świętokrzyskie jest liderem w wykorzystaniu funduszy na remonty otoczenia przejść dla pieszych, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

- Do naszego regionu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na poprawę bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych trafi łącznie 34 mln zł, dzięki którym zrealizowane zostaną 233 inwestycje. W samym powiecie starachowickim zmieni się otoczenie 41 przejść - wylicza parlamentarzysta.

Poseł dodaje, że w sztandarowym programie Zjednoczonej Prawicy, którym jest Polski Ład, znaczące pieniądze zostaną przekazane na rozwój i poprawę infrastruktury komunikacyjnej.

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz podkreśla, że świętokrzyskie samorządy jako jedyne w kraju otrzymają dodatkowe wsparcie w wysokości ponad 6 mln zł, na poprawę bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych i tworzenie kolejnych.

- W związku z tym, na przełomie sierpnia i września ogłosimy nabór dodatkowych wniosków na realizację kolejnych zadań. Ponadto w przyszłym roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, do regionu trafi prawie 142 mln zł. W tym 42 mln zł na zadania wieloletnie, natomiast około 100 mln zł zostanie przeznaczone na nowe inwestycje drogowe - dodaje.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreśla, że realizacja inwestycji na przejściach dla pieszych jest przykładem dobrej współpracy rządu z samorządem. Jak wyjaśnia, przebudowa przejścia dla pieszych to nie tylko odmalowanie pasów, ale często inwestycje w kilkudziesięciometrowe odcinki jezdni, wymianę oświetlenia i oznakowania.

Danuta Krępa, radna powiatu starachowickiego, zaznacza, że dzięki dużemu dofinansowaniu z rządowego funduszu rozwoju dróg z pewnością zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Wąchocka, ale całego powiatu. Z kolei radna Agnieszka Kuś podkreśla, że nowe i bezpieczne przejścia dla pieszych z pewnością pozwolą ograniczyć liczbę tragicznych wypadków z udziałem pieszych.

Łącznie do powiatu starachowickiego, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na poprawę bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych trafi 5,4 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zrealizowanych zostanie w sumie 41 inwestycji, 20 na drogach powiatowych oraz 21 na drogach gminnych.

adv adv
Wiadomości
Reklama