Kolejni ochotnicy wcieleni do wojska

Data publikacji: 04.05.2021 10:24
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
04.05.2021 Kielce. Rozpoczęcie szkolenia przygotowawczego do służby wojskowej

04.05.2021 Kielce. Rozpoczęcie szkolenia przygotowawczego do służby wojskowej
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Około 120 mężczyzn rozpoczęło dziś w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce szkolenie przygotowawcze do służby wojskowej.

Biorą w nim udział osoby, które nigdy nie były w armii. Celem kursu jest przygotowanie ochotników do wstąpienia do zawodowej służby.

Grzegorz Dąbrowski postanowił wziąć udział w szkoleniu, ze względu na tradycje rodzinne.

- Za tym, że wybrałem wojsko przemawiają względy historyczne i patriotyczne. Mój dziadek był w armii, walczył w powstaniu, więc warto byłoby to kontynuować - zaznacza.

Jacek Sieradzki po zakończeniu szkoły branżowej chce sprawdzić swoje siły w wojsku.

- Bardzo możliwe, że będzie to mój pomysł na życie - dodaje.

Porucznik Jakub Zymiera, dowódca szkolenia służby przygotowawczej informuje, że zanim ochotnicy przejdą za bramę jednostki muszą wypełnić stosowane dokumenty, a następnie mają przeprowadzany szybki test na obecność koronawirusa. Jeżeli będzie negatywny, mogą odebrać mundur.

- W trakcie kursu będą uczyć się musztry oraz taktyki. Dowiedzą się także jak prawidłowo obsługiwać się bronią. Zaplanowano też dwa strzelania z ostrej amunicji - dodaje.

Podporucznik Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych dodaje, że szkolenie potrwa do 29 maja. W tym czasie ochotnicy wezmą udział w dwóch bardzo ważnych wydarzeniach, czyli uroczystym wręczeniu broni i przysiędze wojskowej.

Kolejny kurs odbędzie się w lipcu. Każda osoba, która chce wziąć w nim udział powinna zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

04.05.2021 Kielce. Rozpoczęcie szkolenia przygotowawczego do służby wojskowejFot. Monika Miller / Radio Kielce

Reklama