Kolejny etap prac przy obwodnicy Morawicy

Data publikacji: 29.04.2021 17:59
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.03.2021. Morawica. Miejsce, gdzie ma przebiegać obwodnica Morawicy

15.03.2021. Morawica. Miejsce, gdzie ma przebiegać obwodnica Morawicy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnego etapu prac przy budowie obwodnicy Morawicy. Wykonano już pierwszy 200-metrowy odcinek próbny ostatniej warstwy bitumicznej, która ma zostać ułożona na obu jezdniach obwodnicy.

Małgorzata Pawelec-Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że ostatni etap robót bitumicznych rozpocznie się po przebudowie jezdni zachodniej, czyli po wykonaniu koniecznej infrastruktury, dokończeniu układania warstwy wyrównawczej i ułożeniu warstwy wiążącej nawierzchni.

Zgodnie z umową, dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 73 ma być gotowy wiosną przyszłego roku, ale już od ubiegłego roku kierowcy mają do dyspozycji nową, wschodnią jezdnię obwodnicy. Aktualnie ruch na tym odcinku drogi krajowej nr 73 odbywa się w oparciu o tymczasową organizację - jedną jezdnią w obu kierunkach. Również w ubiegłym roku oddana została do użytku kładka dla pieszych w Bilczy oraz drogi dojazdowe po wschodniej stronie trasy.

Małgorzata Pawelec-Buras dodaje, że w okresie wiosenno-letnim wykonawca przystąpi do układania warstwy wiążącej nawierzchni na jezdni zachodniej, a następnie do układania warstwy ścieralnej na obu jezdniach przyszłej obwodnicy, co będzie się wiązało ze zmianami w organizacji ruchu.

Ośmiokilometrowa obwodnica Morawicy będzie miała ponad cztery kilometry długości. Powstaje w śladzie istniejącej trasy krajowej nr 73. Rozpoczyna się na granicy Kielc, a kończy na granicy miejscowości Brzeziny i Morawica. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się w 2018 roku. Prace będą kosztować ok. 78 mln zł. Droga będzie miała dwie jezdnie. Powstaną na niej cztery skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, kładka dla pieszych w Bilczy oraz drogi dojazdowe. Zgodnie z umową, inwestycja ma być gotowa wiosną 2022 roku.

Przetarg na realizację kolejnego odcinka obwodnicy planowany jest w tym roku.

Reklama