Kolejny krok do budowy obwodnicy Morawicy [MAPA]

Data publikacji: 21.07.2021 14:00
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Najdłuższa w województwie świętokrzyskim, mierząca pół kilometra estakada będzie częścią drugiego odcinka obwodnicy Morawicy. Zgodnie z zapowiedziami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ogłoszenie o przetargu na realizację inwestycji w systemie projektuj i buduj ukazało się dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i na platformie zakupowej. Drogowcy czekają już tylko na oferty.

Inwestycja będzie polegała na budowie nowego śladu drogi krajowej nr 73 stanowiącego obwodnicę Morawicy i Woli Morawickiej o długości około 4,4 km. Nowa, dwujezdniowa droga będzie połączona z powstającym już pierwszym, czterokilometrowym odcinkiem obwodnicy.

Maksymalny czas na zaprojektowanie i wybudowanie drugiego odcinka to 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych. Wykonawcy zainteresowani udziałem w postępowaniu przetargowym będą mieli możliwość skrócenia czasu realizacji inwestycji do 36 miesięcy.

Zaprojektowane i wybudowane zostaną obiekty inżynierskie, między innymi: estakada nad Czarną Nidą z funkcją przejścia dla zwierząt o długości ok. 0,5 km. Będzie to najdłuższa estakada na drodze krajowej w regionie świętokrzyskim.

Docelowo, po wybudowaniu obu odcinków, obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej będzie miała około 8,5 km. Całą obwodnicą kierowcy pojadą w 2025 roku.


Reklama