Kolejny krok w kierunku operatu uzdrowiskowego w gminie Stąporków

Data publikacji: 19.07.2021 08:51 / Data aktualizacji: 19.07.2021 11:26
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji

Czarniecka Góra. Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czarniecka Góra, Czarna i Janów - to trzy miejscowości, które gmina Stąporków zgłosiła w Ministerstwie Zdrowia jako strefy uzdrowiskowe. To kolejny krok w kierunku stworzenia operatu uzdrowiskowego dla Czarnieckiej Góry i w przyszłości uzyskania statusu uzdrowiska.

Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa informuje, że centrum strefy uzdrowiskowej byłaby Czarniecka Góra, to tu powstawałyby obiekty związane z lecznictwem. Równolegle gmina przygotowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Wierzę w to, że posiadając tak duże walory turystyczne i leczniczy klimat zbudujemy w tym miejscu też budynki związane z lecznictwem uzdrowiskowym - mówi.

Jak dodaje Justyna Kołodziejczyk, rzecznik prasowy gminy w Czarnieckiej Górze powstałoby zaplecze uzdrowiskowe.

- Byłyby to kawiarnie, pensjonaty, domki, które będą służyły jako zaplecze dla strefy uzdrowiskowej, pełna obsługa ruchu turystycznego - mówi.

W Czarnej i Janowie byłaby większa swoboda, jeśli chodzi o budownictwo, ale wprowadzenie stref wyklucza niektóre formy działalności gospodarczej, np. gromadzenie i przetwarzanie odpadów.

Jak dodaje Dorota Łukomska, dokument z wyznaczonymi strefami po akceptacji ministerstwa zostanie przekazany osobie przygotowującej operat uzdrowiskowy. A ten jest podstawą do przywrócenia statusu uzdrowiska czy obszaru uzdrowiskowego.

- Po wykonaniu badań borowiny, znajdującej się na naszym terenie, przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH do końca roku powinien powstać operat uzdrowiskowy - zapowiada.

Do końca lipca trwa badanie klimatu w Czarnieckiej Górze, Czarnej i Janowie. Następnie wykonany zostanie pomiar hałasu i badanie borowiny czy torfu.

Uzdrowisko działało w okresie międzywojennym. Kuracjusze przejeżdżali tu na leczenie chorób układu oddechowego, a także ruchu, wykorzystując bogate zasoby borowiny oraz wartości uzdrowiskowe miejscowych lasów. Prowadzone obecnie kroki zmierzają do kontynuacji tej działalności. Dodatkowo ma być tam prowadzona rehabilitacja pocovidowa.

Lecznicze właściwości miejscowej wody i suchego leśnego klimatu odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz. Wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kawałek lasu i założył uzdrowisko.

W czasach rozkwitu w okresie międzywojennym Czarniecką Górę odwiedzili m.in. gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Latem kursował do kurortu specjalny pociąg.

Po wojnie w budynkach dawnego sanatorium mieściły się różne instytucje.

1946-1953 r. - Dom Wypoczynkowy dla Lekarzy i Farmaceutów,
1954-1955 r. - Państwowy Dom Zdrowia dla Dzieci i powstaje
1956-1971 r. - Państwowe Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci,
1972-1975 r. - Wojewódzki Szpital Rehabilitacji Leczniczej,
1975-1989 r. - Wojewódzki Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem,
1989-1995 r. - trwał kapitalny remont obiektu,
1995 r. - wznawia działalność pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Osób Niepełnosprawnych,
6 maja 2002 r. - zmienia nazwę na Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.

Projekt granic stref ochrony uzdrowiskowej planowanego obszaru ochrony uzdrowiskowej Czarniecka Góra

Reklama