Kolejny sprzęt do walki z pandemią COVID-19 trafi do świętokrzyskich szpitali

Data publikacji: 30.04.2021 14:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
30.04.2021 Kielce. Nowy sprzęt dla szpitali powiatowych. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Kuliński - zastępca dyrektora szpitala w Sandomierzu, Rafała Krupa - dyrektor Szpitala Powiatowego we Włoszczowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Artur Lepiarczyk - dyrektor Szpitala Kieleckiego, Krzysztof Słonina - dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie i Leszek Lepiarz -  syrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej

30.04.2021 Kielce. Nowy sprzęt dla szpitali powiatowych. Na zdjęciu od lewej: Jerzy Kuliński - zastępca dyrektora szpitala w Sandomierzu, Rafała Krupa - dyrektor Szpitala Powiatowego we Włoszczowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Artur Lepiarczyk - dyrektor Szpitala Kieleckiego, Krzysztof Słonina - dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie i Leszek Lepiarz - syrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W sumie, pomoc z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przekazana zostanie do 5 lecznic.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski informuje, że wśród sprzętu, który zasili placówki zdrowia są m.in. łóżka na oddziały intensywnej terapii, reduktory tlenu, ssaki mobilne oraz pompy infuzyjne i aparaty USG.

- Jest to bardzo różny sprzęt, od bardzo drogiego, po aparaty EKG, czy defibrylatory. Przekazujemy go po raz kolejny po to, aby szpitale miały oręż do walki nie tylko z COVID-19. Te wszystkie aparaty zostaną już w strukturach naszych szpitali i mam nadzieję, że będą służyły przez długie lata wszystkim pacjentom - dodał Zbigniew Koniusz. 

Sprzęt otrzymał m.in. szpital w Sandomierzu. Jak poinformował Jerzy Kuliński, zastępca dyrektora tej placówki, lecznica wzbogaci się m.in. o urządzenie nerkozastępcze.

- To urządzenie, które będzie działało na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Wspomaga ono, jak sama nazwa wskazuje, pracę nerek u chorego. Wiadomo, że przy niskiej saturacji, czyli nasycenia organizmu w tlen zdarzają się pacjenci, u których organy przestają pracować. Natomiast urządzenie nerkozastępcze jest aparatem, który ma pomóc chorym z obciążeniem nerek - dodał Jerzy Kuliński.

Z kolei Szpital Powiatowy we Włoszczowie dostał reduktory tlenowe. Jak zaznaczył Rafał Krupa, dyrektor lecznicy, jest to bardzo ważna i potrzebna w każdym szpitalu aparatura, co pokazała ostatnia awaria w tej placówce.

- Reduktory, to sprzęt, który nie bezpośrednio pracuje przy pacjentach, ale służy jako asekuracja, rezerwa w momencie, kiedy awarii ulega instalacja tlenowa. Do takiej sytuacji doszło niestety u nas w szpitalu kilka tygodni temu. Na szczęście wtedy mieliśmy rezerwę, ale nie wystarczyłaby na dłuższy czas. W związku z tym dzisiejsza pomoc jest perspektywiczna dla bieżącego funkcjonowania szpitala, będzie to dla nas taka awaryjna rampa tlenowa - dodał Rafał Krupa. 

Sprzęt do walki z COVID-19 otrzymały także szpitale powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Pińczowie oraz Szpital Kielecki. Łączna wartość sprzętu to około pół miliona złotych.

Reklama