Kolejny STAR będzie witał odwiedzających Starachowice

Data publikacji: 27.05.2021 13:50
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Star - wóz strażacki wita mieszkańców wjeżdżających do miasta

Starachowice. Star - wóz strażacki wita mieszkańców wjeżdżających do miasta
Fot. Starachowicki Park Kultury

Ciężarówki STAR, choć nie są produkowane już od kilkunastu lat, wciąż są wizytówką Starachowic. Reprezentacyjną funkcję pełnią również jako tzw. "witacze" na rogatkach miasta. Do obecnych sześciu, wkrótce może dołączyć kolejny STAR.

Jest już STAR "strażak", dźwig i wywrotka. Kolejne ciężarówki stawiane są przy drogach wjazdowych do miasta i przypominają o przemysłowym dziedzictwie Starachowic, tworząc tzw. „ścieżkę STAR-a”.

Wiele osób zatrzymuje się przy nich, robi zdjęcia, czyta opisy na tablicach informacyjnych. Te z kolei odsyłają do Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie przechowywane są wszystkie kolejne modele samochodów z Fabryki Samochodów Ciężarowych.

Teraz kolekcja STAR-ów - witaczy może się powiększyć, w planach jest ustawienie kolejnego samochodu przy skrzyżowaniu ul. Iłżeckiej z ulicą Krańcową - informuje prezydent Marek Materek.

Samochód przygotuje firma Star San Duo, która zajmuje się renowacją STAR-ów, wcześniej odnowiła już kilka witaczy. Teraz kończą się prace renowacyjne, ale firma chce sprawić niespodziankę starachowiczanom i nie zdradza, jaki to będzie model. Konrad Dziubek z firmy Star San Duo mówi tylko, że będzie to ciężarówka, jakiej jeszcze nie ma wśród witaczy.

Na piątkowej sesji radni mają podjąć uchwałę w spawie przeznaczenia 52 tysięcy złotych na utwardzenie i przygotowanie terenu, na którym stanie ciężarówka. Nowy witacz pojawi się jeszcze w tym roku.

Reklama