Kolejny szpital dla chorych na COVID-19 będzie działał w Świętokrzyskiem. Rozpoczyna pracę od poniedziałku

Data publikacji: 19.11.2020 15:20
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Busko-Zdrój. Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna

Busko-Zdrój. Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Chorzy na COVID-19 będą przyjmowani do Uzdrowiskowego Szpitala Kompleksowej Rehabilitacji Krystyna w Busku-Zdroju od 23 listopada. Pierwotnie planowano, że stanie się to 16 listopada.

Placówka będzie pełniła funkcję tzw. szpitala drugiego poziomu, czyli zakaźnego.

Gerard Jakubowski, kierownik Działu Rozwoju, Promocji i Marketingu w buskim uzdrowisku tłumaczy, że czasu wymagało znalezienie personelu oraz zgromadzenie potrzebnego sprzętu do tlenoterapii.

- Spółka zatrudnia na stałe specjalistów do spraw epidemiologii, a część obowiązków personelu pomocniczego, związanych z pracą w izolatoriach i szpitalu wezmą na siebie Wojska Obrony Terytorialnej - dodaje.

Pracę w szpitalu podejmą lekarze i pielęgniarki z uzdrowiska, jak również specjaliści z zewnątrz.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że władze buskiego uzdrowiska zapewniły pełną obsadę pielęgniarską. Natomiast uruchomienie placówki w pierwotnym terminie nie doszło do skutku, z uwagi na brak kadry lekarskiej.

Wojewoda zapewnia, że 23 listopada szpital rozpocznie pracę, ale na razie będzie tam 60, a nie 230 łóżek.

- Jest mały poślizg, ale myślę, że dobra wiadomość jest taka, że kolejna placówka przystępuje w zdecydowany sposób do leczenia chorych na COVID-19 - dodaje wojewoda.

Przypomnijmy, od 9 listopada część obiektów buskiego uzdrowiska pełni funkcję izolatoriów. Są to sanatoria: Mikołaj, Oblęgorek i Marconi. Obiekty te są w pełni przygotowane do przyjęcia osób z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19. Chorzy otrzymają tam opiekę lekarską, pielęgniarską, komfortowe warunki zakwaterowania i dobre wyżywienie.

Reklama