Kolory jesieni zależą od zielonego chlorofilu

Data publikacji: 04.10.2020 11:17
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jesień jest jedną z najbarwniejszych pór roku za sprawą zmieniających się kolorów liści. W ten sposób rośliny przygotowują się do zimy. Jak informuje profesor Janusz Łuszczyński z Instytutu Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zmiana koloru liści związana jest z chlorofilem, zielonym barwnikiem odpowiedzialnym za fotosyntezę.

- To normalna przemiana fizjologiczna związana z sezonowością. W okresie jesiennym dobiega pewnego kresu sezon wegetacyjny i następuje obumieranie chlorofilu, który maskuje barwniki występujące w komórkach roślin, liści i łodyg. W związku z obumieraniem chlorofilu do głosu zaczynają dochodzić np. barwniki, które wybarwiają liście na kolor pomarańczowy, czy żółty - wyjaśnia profesor Janusz Łuczyński.

Nie wszystkie drzewa jesienią zmieniają kolor liści. Zieleń zachowuje na przykład jesion wyniosły.

- To nasz rodzimy gatunek z rodzaju jesion. Jesienią pozostaje zielony, ale liście obumierają i opadają. Do tego drzewa bardzo podobny jest jesion pensylwański, którego liście jednak zmieniają kolor na żółty. Ten gatunek jest bardzo często sadzony w miastach przy ulicach - mówi profesor Janusz Łuszczyński.

Jesienią na drzewach królują żółcie, ale są gatunki, które mają bardziej intensywny kolor. To na przykład winobluszcz pięciolistny, którego liście zmieniają kolor na bordowy, czasami nawet na ognistą czerwień.

Zimą zielone pozostają drzewa iglaste. Wyjątkiem są modrzewie, które swoje igły zrzucają.

Tagi do tego wpisu
Reklama